Bilirubin, norm ve sapma nedirBilirubin, norm ve sapma nedir

27.05.2019

Bilirubin, norm ve sapma nedir 71

Bilirubin, norm ve sapma nedir?

Bilirubin, hemoglobin yıkımının bir ürünüdür. Serumda tanımlanır ve doğrudan ve dolaylı olarak ayrılır. Soruşturma yöntemi fotometrik kalorimetridir. Direkt ve indirekt bilirubinin ölçü birimi litre başına moldir. Analiz için biyomateryaller venöz veya kılcal kan olabilir. Laboratuvara gitmeden önce, hasta testin yapılmasından 12 saat önce yememeli ve 30 dakika boyunca sigara içmemelidir.

bilirubin nedirBilirubin nedir? Laboratuvar, kandaki bilirubinin nicel içeriğini belirler. Sarı-kahverengi bir pigment gibi davranır ve idrar, safra ve dışkıyı uygun renk verir.

bilirubin testiHemoglobin, eritrositlerin bir parçasıdır. Solunum sisteminden, hemoglobin oksijeni dokulara ve ters yönde - karbon dioksite taşır. Metabolizmanın bir sonucu olarak, hemoglobin bölünür, dolaylı bilirubin (konjuge olmayan) oluşur. Bir gün için 250 mg'a kadar oluşturur. Bundan sonra, karaciğerde başka bir dönüşüm var. Hepatositler, bilirubini glukuronik aside bağlarlar ve böylece konjuge (direkt) olana dönüştürürler. Bu tür bilirubin sıvılarda çözünebilir. Kanda az miktarda dolaylı pigment vardır. Metabolik bozukluklarda, konsantrasyonu artabilir ve hiperbilirubinemiye yol açabilir. Yüksek konsantrasyon sarılık belirtileri ile gösterilir: deride sararma, mukoza ve sklera ve kaşıntı.

Bilirubin nedir? Üç tip bilirubin metabolizması bozukluğu vardır:

1. Kırmızı kan hücrelerinin hemolizi. Kırmızı kan hücrelerinin yok olduğu zaman ortaya çıkar. Orak hücreli anemi, skrotal hastalık, yenidoğanın hemolitik hastalığında ve benzerlerinde görülür. Ayrıca vücuttaki toksik maddelere maruz kalmanın bir sonucu olarak hemoliz oluşabilir.

2. Hepatositlerin anatomik veya fonksiyonel bütünlüğünün ihlali. Böyle bir duruma viral hepatitin yanı sıra alkol, ilaçlar, ev ve endüstriyel kimyasalların toksik etkileri neden olur.

Safra safra yolundan bağırsaklara geçiş için 3. Obstrüksiyon. Yollar tümörlerde, lenf nodu büyümesinde veya diskinezide sıkıştığında veya deforme olduğunda oluşur.

dolaylı bilirubinBilirubin nedir? Bilirubin testi, karaciğer bozuklukları veya hematopoez ile doğrudan ya da dolaylı olarak ilişkili olan bir takım patolojik durumların belirlenmesine yardımcı olur.

Böyle bir analiz şu durumlarda gereklidir:

- çeşitli anemi türlerini teşhis etmek;

- Karaciğer hücrelerinin bütünlüğünü değerlendirmek;

- viral hepatiti tanımlayın;

- Safra kanallarının açık olduğundan emin olun;

- yenidoğanın hemolitik anemisinin saptanması için;

- Çeşitli zehirlenme türleri için hastanın durumunun şiddetini netleştirin.

Bilirubin nedir? Artan seviyeler kırmızı kan hücrelerinin yıkımını, hepatositlerin zarar görmesini veya safra kanallarında safra çıkışının ihlali anlamına gelir. Bilirubin azalması pratik olarak hiçbir tanısal değere sahip değildir. Seviyeyi belirlemek için, bilirubini test etmelisiniz. Norm bir yetişkin için 20 μmol / l kadardır.

Bilirubin, norm ve sapma nedirBilirubin, norm ve sapma nedir

Related news

 • Köfte Tarifi Videosu
 • Balık adam, balık-kadın: karakter, sağlık, kader
 • Eva ve Dondurma Çubuğu ile Rüzgar Gülü Yapımı
 • Sunny Beach (Leningrad bölgesinde rekreasyon merkezi): açıklama ve fotoğraflar
 • Köpoğlu Tarifi

 • Bilirubin, norm ve sapma nedir 84

  Bilirubin, norm ve sapma nedir


  Bilirubin, norm ve sapma nedir 54

  Bilirubin, norm ve sapma nedir 78

  Bilirubin, norm ve sapma nedir 47

  Bilirubin, norm ve sapma nedir 21

  Bilirubin, norm ve sapma nedir 49

  Bilirubin, norm ve sapma nedir 39

  Bilirubin, norm ve sapma nedir 65

  Bilirubin, norm ve sapma nedir 66

  Bilirubin, norm ve sapma nedir 30

  Bilirubin, norm ve sapma nedir 64

  Bilirubin, norm ve sapma nedir 66