Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi 2019

Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi 2019 Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi

Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır? Hafıza eğitimi

Birçok kişi aktif çalışmaya inanıyorBellek enstitü, teknik okul veya üniversite sona erdiğinde sona erer. Ancak, bu tamamen doğru değil. Diploma alındıktan sonra hafıza kullanımı devam eder. Başka bir şey, nerede ve hangi hacimde kullanılır ve en önemlisi nasıl geliştirilir. Bu nedenle, bu makalede, en basit ve en etkili egzersizleri kullanarak bilgileri hızlı bir şekilde nasıl depolayacağımız hakkında konuşacağız.

bilgiyi daha hızlı nasıl hatırlayacağım

Ne tür bellekler var?

İnsan belleği şartlı olarak iki tipe ayrılabilir:

 • kısa vadeli (hızlı);
 • uzun vadeli.

Kısa süreli hafıza bir kişiye izin verirGerçek zamanlı olarak var olan nesnelerin veya nesnelerin belirli bir listesini hatırlayın. Diğer bir deyişle, bellekte sadece burada ve şimdi alakalı olan görüntüler vardır. Ortalama olarak, bu gibi nesneler 5-8 adet olabilir. Buna göre, uzun süreli hafıza, bir kişinin derhal ihtiyaç duymayacağı bazı görüntüleri, örneğin bir yıl içinde ezberlemesini mümkün kılar. Bu nedenle, bilgiyi nasıl daha iyi hatırlayacağınızı anlamak için onları ayırt etmeyi öğrenmelisiniz.

Ayrıca başka bellek türleri de vardır:

 • görsel (ilk elden gördüğümüz öğeleri hatırlayın);
 • ses (melodi, şarkının sözleri);
 • şehvetli (gerçek duygusal deneyimlere ve duygulara dayanarak);
 • dokunsal (hatırlanan duyular);
 • duygusal (yalnızca duygulara dayalı);
 • ilişkisel (herhangi bir ilişkilendirmeyle nesneleri ve nesneleri birleştirir).

Bilgileri hızlı bir şekilde nasıl hatırlayacağımızı daha sonra anlatacağız.

Büyük miktarda bilgiyi hızlı bir şekilde hatırlamak

Alıştırma 1: üzücü mektuplar yazıyoruz

Kyoto Üniversitesi'nden bilim adamlarıinanılmaz bir keşif. Hafızamız, ortaya çıktığı gibi, olumsuz anılara ve duygulara en duyarlı olanıdır. Bu nedenle, mektup yazma yöntemi şu şekildedir: Bir kağıt ve bir kalem almanız, saatte 15-20 dakika boyunca işaretlemeniz ve bu süre zarfında, geçen hafta veya ayda karşılaştığınız tüm bu sıkıntıları ve olumsuz anları özetlemeniz gerekir.

Böyle bir egzersizin ardındanhemen hemen her bilgiyi hatırlamak kolaydır. Bilim adamlarına göre, bu, alıştırmayı kullandıktan sonra, beynin sadece anılarınızı değiştirmek için zamana sahip olmadığı ve okuduğunuz ve ezberlediğiniz her şeyi memnuniyetle kabul edeceği gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Sorunun cevabını arıyorsanız, yapmanız gereken şey bu: "Bilgiyi en iyi hatırlamak ne kadar?"

Alıştırma 2: bağır ve duyulacaksın

Biraz sıradışı ama oldukça etkili bir yöntemherhangi bir bilgiyi hatırla. Yüksek sesle bağırarak oluşur. Örneğin, bu şekilde yabancı kelimeleri öğrenebilir, sınavlara veya sınava hazırlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bu böyle bir egzersiz sırasında, ses kısıklığına ya da öfkeli komşuların ilk ziline bağırmak gerektiği anlamına gelmez. Sebep içindeki her şeyi yapın.

bilgiyi en iyi hatırlamak nasıl

Büyük miktarda bilgiyi hızlı bir şekilde hatırlamak için: Egzersiz 3

Kısa bir süre içinde çok miktarda metin veya malzeme öğrenmeniz gerekiyorsa, aşağıdakileri yapmalısınız:

 • dikkatlice (tercihen birkaç kez) yazılı veya basılı okur;
 • içeriğe nüfuz etmek;
 • Temel ve yardımcı bilgileri tahsis etmek;
 • Malzemeyi parçalara ayırmak (önem düzeylerine göre);
 • kısa bir (muhtemelen tez) planı hazırlayın;
 • okumayı anlattım.

Büyük miktarda bilgiyi hızlı bir şekilde nasıl hatırlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Egzersiz 4: Hareket güçtür

Herhangi bir malzeme iyi istemediğindeUnutmayın, birçok uzman gerçek hareketleri tavsiye eder. Bunu yapmak için ayağa kalkmanız, yazılı bir kitap almanız ve yazıyı okurken odanın etrafında dolaşmaya en iyi etkiye sahip olmanız gerekir. Yürürken beynin hızlı bir şekilde harekete geçtiğine inanılır, bu nedenle, herhangi bir materyal çok daha hızlı emilir.

Aynı amaç için, büyük bir hatırlamadan öncebilgi, 25-30 dakika dans, atlama, koşmak veya herhangi bir fiziksel egzersiz yapmak için tavsiye edilir. Bundan sonra, ilk Savaş ve Barış hacmini bile hatırlayabiliyorlar.

çok fazla bilgi nasıl hatırlanır

Alıştırma 5: dernekte oynamak

Geliştirmenin en etkili yollarından biri veherhangi bir bilgiyi hatırlayın - dernekte oynamak. Ürün listesini hatırlamanız gerektiğini varsayalım. Bunu yapmak için önce bu satın alımlar listesini yazmalı, ona bakmalı ve daha kolay hatırlayacağınız resimler oluşturmalısınız.

Örneğin, gelecekteki satın alımlar listenizdehavuçlar belirtilmiştir. Turuncu bir cilde sahip olduğu için, bir kırmızı tilki veya sincap ile ilişkili olabilir. Pamuklu çubuklar yumuşak ve beyaz karlardır. Su bir bardaktır, vb. Bu bilgiyi daha hızlı hatırlamanın kısa bir özeti.

Egzersiz 6: Her şeyi sıraya koy

İşlerin en iyi hatırlandığını söylüyorlar.favori bir yerde bulunur. Örneğin, evinizde sık sık oturabileceğiniz favori bir sandalye var. Ve bunun yanında ahşap raflar yığını var. İşte bu, ve hatırlamak için planladığınız maddeleri zihinsel olarak koyabilirsiniz. Bundan sonra, öğelerin yerini ve isimlerini hatırlamanız daha kolay olacaktır.

Alıştırma 7: Notu bırakın

Büyük bir şeyler öğrenmen gerektiğini varsayalımrapor, ama daha hızlı bilgi hatırlamak bilmiyorum. Yazılanları hızlıca öğrenmek için metni kısa cümle olarak bölmek, yapışkan notlar üzerine yazmak ve odadaki erişilebilir yerlerde yapıştırmak gerekir. Dahası dairenin etrafında yürümek ve notlarınızı okumak için zaman zaman tavsiye edilir.

bilgiyi hatırlamak ne kadar kolay

Egzersiz 8: Maçları dikkate al

Bazen o anı beklememelisinherhangi bir metni, sayıları veya kelimeleri acilen öğrenmeniz gerekecektir. Doğru anın yaklaşmasından önce hafızanızı ve farkındalığınızı eğitmeye başlamak en iyisidir.

Örneğin, düzenli olarak performans gösteriyorsanızEgzersiz "Eşleşir", dikkat seviyesini artırabilir ve en küçük ayrıntıları hatırlayabilir, bu nedenle, herhangi bir zorluk bulamayacağınız herhangi bir önemli materyali öğrenmek için gerekirse. Ardından, herhangi bir karmaşıklığın bilgisini hatırlamanın ne kadar kolay olduğunu konuşacağız.

Yani, alıştırmanın anlamı şu şekildedir: Tam olarak beş eşleşmeyi almak, masaya dökmek, yerlerini hatırlamak, başka yöne dönüp yeniden yaratmaya çalışmak gerekir. Her derste, maç sayısını ve yaratılan figürlerin karmaşıklığını adım adım artırmanız tavsiye edilir.

Egzersiz 9: kelimeleri geriye doğru oku

Gelişim için çok basit ve kullanışlı egzersizDikkat ve hafıza, kelimeleri geriye doğru okumaktır. Örneğin, bir yürüyüş ya da şehir etrafında bir gezinti sırasında, dükkanların işaretlerine dikkat edin, aksine onları okuyun. Bu durumda, sıradan isimler için olağandışı anlamı ezberlemekle kalmayacak, aynı zamanda orijinal kelime-orjinali hafızada tutmak zorunda kalacaksınız.

Bilgiyi hatırlama yolları

Egzersiz 10: Yerlerdeki sayıları ve harfleri değiştirin

Bazı zorluklarla karşılaşıyorsanızTelefon numaralarını veya PIN kodlarını hatırlamak, basit ve etkili veri toplama yöntemlerinden faydalanmanız gerekir. Şu anda çeşitli yöntemler bilinmektedir. Sayılarla ilişkili bilgileri hatırlayın, örneğin, harflerle değiştirme seçeneğine yardımcı olursunuz.

Örneğin, aşağıdakileri hatırlamanız gerekirdizi: 9, 5, 8, 4. Onları, rakamların ilk harflerine karşılık gelen harflerle değiştiriyoruz. Biz "9" yerine "d", "5" 'i "n", "8"' i "in" ve "4" 'e "h" olarak değiştirin. Bu harf kodundan bütün bir cümleyi tasarlayarak fikri daha da geliştirmek daha ilginç olacaktır. Bu durumda, okunması zor "dvcs" yerine "bir insan olduğunuzu söyleyelim".

Bir kelimeyle, gerçekten karar verdiysenizBellek performansınızı iyileştirin, hemen geciktirmeyin ve eğitime başlamayın. Bu durumda, beyinlerinizi tutmanıza ve bilgi edinmenin inanılmaz derecede hızlı bir yolunu bulmanıza gerek yoktur. Aksine, her şeyi çabuk öğrenecek ve hatırlayacaksınız. Ne duruyorsunuz!

Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi 2019

Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi 2019

Related news

 • Evrim neden tarihi süreç olarak adlandırılıyor Evrimin itici gücü
 • Rakam rakamları
 • Siğradın kaldırılması
 • Kalıtsal hastalıklar nelerdir
 • Kettle Bork: fiyat, müşteri yorumları

 • Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi

  Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi


  Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi

  Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi

  Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi

  Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi

  Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi

  Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi

  Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi

  Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi

  Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi

  Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi

  Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi

  Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi

  Bilgi hızlı bir şekilde nasıl hatırlanır Hafıza eğitimi