Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 2019

Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 2019

Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 91 18.02.2019, 03:07

Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız

17:23 12.07.2019(Güncellendi 20:00 12.07.2019)URL'yi kısaltın

İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Yarar gördüğümüz Suriyelileri Türk vatandaşlığına alacağız. Vatandaşlık alan Suriyeliler kendi vatandaşlarına hizmet edecek" dedi. Ala, Ahıska Türklerinin de vatandaşlığa alınacağını açıkladı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, TBMM Genel Kurulunda gündem dışı söz alan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım'ın, Suriye'deki çatışmalar nedeniyle Türkiye'ye gelen mültecilerin yaşadığı sorunlara ilişkin konuşmasında dile getirdiği eleştirilere cevap vermek için hükümet adına konuşma yaptı.

"Biz de bize yakışır biçimde kişi başına gelir dikkate alındığında dünyada birinci sırada olan bir yardım anlayışıyla bu kardeşlerimize ve dışarıdaki insanlara, mazlumlara yardım ettik, ediyoruz. Bugüne kadar 2 milyon 750 bin Suriyeli kardeşimiz Türkiye'ye gelmiştir. Bunların hepsi kayıt altındadır" diyen Efkan Ala şöyle devam etti:

‘BUNUN YANLIŞ OLDUĞUNU HER YERDE GÜNDEME GETİRDİK'

"Toplam 3 milyondur ama bu 3 milyonun bir kısmı Irak'tan gelenler, bir kısmı Afganistan'dan, Pakistan'dan, diğer ülkelerden gelenlerdir. 2 milyon 750 bin Suriyeli kardeşimiz vardır. Bugüne kadar yardım ettiğimiz miktar, BM hesaplama standardında 11 milyar dolar civarındadır. Dünyadan aldığımız ise 550 milyon dolar civarındadır. Dünyanın bu konuya bigane kalmasını her platformda dile getirdik. Bunun yanlış olduğunu her yerde gündeme getirdik. Oradaki otorite boşluğunu, kaotik ortamın terör örgütlerine yuva olabileceğini her platformda gündeme getirdik. Sonunda dünyada bunun ne kadar yanlış bir şey olduğu, zamanında inisiyatif alıp bir istikrarın sağlanmasının ne kadar elzem bir husus olduğunu kabullenmek zorunda kaldılar."

‘CUMHURBAŞKANININ KİLİS'TE DİLE GETİRMİŞ OLMASI BİR TESADÜF DEĞİL'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
© AA / Murat Çetinmühürdar
Bakan Ala, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bir mevzuyu gündeme getirmiş olması, yani karşı çıkanların o anda refleksif olarak karşı çıkmalarıyla aynı anlamda, durumda değildir. O, daha önce onlarca kez tartışılmış, argümanlar önüne konulmuş, değerlendirmeleri yapılmış ve Türkiye'ye getirisi götürüsü hesaplanmış, insanlığa getirisi götürüsü hesaplanmış, bizim ensar anlayışımıza katkısı değerlendirilmiş ve milletimize nasıl sunulacağı çalışılmış bir mevzuyu tam da yerinde, Kilis'te dile getirmiş olması bir tesadüf değil. Orada dile getirmiştir" ifadesini kullandı.

‘BİZ BU İMKANLARI SUNUYORUZ VE ALLAH DA BEREKETİNİ VERİYOR'

Efkan Ala, şöyle devam etti: "Niye tesadüf değil? Dünyada kendi nüfusundan daha fazla misafir barındıran, Suriyeli kardeşimizi barındıran yegane ildir arkadaşlar. Onları buradan saygıyla selamlıyorum ve o kardeşlerimize buradan hürmetlerimizi, sizin de izniniz olursa TBMM'nin de takdirlerini sunuyorum. Hükümetimizin de minnettarlığını dile getiriyorum çünkü gittik oraya, işte Sayın Cumhurbaşkanımızla beraber oturduğumuz masada 3 kişi vardı Suriyeli ve birisi, bir kızımız vatandaştı. Vatandaş olmuş, nüfus cüzdanını gösteriyordu gururla ve ikisi değildi, birisi üniversitede hoca, 'Şimdi ben de olmak istiyorum' dedi. Bu kardeşlerimize biz bu imkanları sunuyoruz ve Allah da bereketini veriyor. İşte, Türkiye dünyaya örnek olacak bir tutum içerisindedir. Sadece bu mu? Darfur'da bir hadise oluyor, oradayız; Orta Asya'da Orhun Abideleri'nin yolu yapılacak, biz oradayız; anıtlar yapılacak, biz oradayız; Bosna'da, Makedonya'da camiler onarılacak, biz oradayız. Orta Doğu'da bir iş yapılacaksa biz oradayız.

Biz fiziki, coğrafi sınırlarımıza sığmayan bir siyaset anlayışıyla siyaset yapıyoruz. Bizim gönül coğrafyamız fiziki coğrafyamızdan çok daha geniştir. Gönlümüzün coğrafyasının sınırları dünyada nerede bir mazlum varsa orasıdır. Onun dışında yeryüzünde bize sınır çizecek kimse yoktur. Biz gideriz, yardım nerede lazımsa oraya gideriz. Biliriz ki veren ele Rabbim daha çok katkıda bulunur. İşte, dünya ekonomik krizlerle uğraşırken, biz, krizlerle uğraşan, tarumar olmuş bir coğrafyanın ortasında dimdik, istikrarlı bir biçimde, ekonomik büyümesini sağlayan, uluslararası yardımları elinden geldiği gibi yapan ve Suriyeli kardeşlerimize de o günün gereği neyse onu yapan, bunda da tereddüt etmeyen bir siyaset anlayışını pratiğe aktarıyoruz."

‘TAZE 3 MİLYON SEÇMEN HAYALLERİYLE BİRTAKIM HESAPLARA GİRİYORSUNUZ'

İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın konuşması üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "2 milyon 700 Suriyeli kayıt içinde diyorsunuz ya külliyen yalan. Ahıska Türkleri 70 yıldır yalvarıyor ama bunların sesini duymayıp şimdi yeni, taze 3 milyon seçmen hayalleriyle birtakım hesaplara giriyorsunuz" dedi.

Yeniden söz alan Ala, Türkiye'de yaşayan Ahıska Türklerinin de vatandaşlığa alınacağını, bunun çalışmasını da yaptıklarını belirterek, "Bana 'yalan söylüyorsunuz' diyerek en büyük yalanı siz söylediniz. Ben devletin resmi rakamlarını söylüyorum. Şimdi siz buna inanmıyor da başka devletten başka kayıttan mı alıyorsunuz? Eğer böyle değilse bana 'yalancı' diyen siz bir yalancısınız" diye konuştu.

Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 2019

Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 2019

Related news

 • Damalı Kurabiye Tarifi
 • Sıladan sosyal medya uyarısı
 • RENKLİ İRİ BONCUKLU ÇILGIN KADIN PATİK TARİFİ
 • Etli Nohutlu Yayla Çorbası Yapılışı
 • Evde tereyağ nasıl yapılır

 • Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 59

  Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız


  Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 50

  Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 29

  Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 30

  Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 8

  Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 99

  Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 61

  Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 6

  Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 64

  Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 78

  Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 40

  Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 81

  Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 52

  Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 8

  Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 75

  Bakan Ala: Ahıska Türklerini de vatandaşlığa alacağız 18