Başarılı bir burun estetiği nasıl olmalıdır 2019

Başarılı bir burun estetiği nasıl olmalıdır 2019
Başarılı bir burun estetiği nasıl olmalıdır


Başarılı bir burun estetiği nasıl olmalıdır?

Başarılı bir burun estetiği nasıl olmalıdır?

Günümüzde yüz estetik cerrahisi ve estetik burun ameliyatlarındaki gelişmeler sonrasında yapısal olarak çok kötü burunlar bile ideale yakın hale getirilebiliyor.

 

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emre İlhan, Dünya’da kabul görmüş, ideal bir burun şekli olmadığını ifade ederek, başarılı bir burun ameliyatının nasıl olması gerektiğini anlatıyor. 

İdeal burun şekli nasıl olmalıdır?

Dünya’da kabul görmüş, ideal bir burun şekli yoktur. İdeal burun şekli, kişinin etnik kökeni ve yüz hatları ile uyumlu olmalıdır. Herkesin yüzü ve yüzünün oranları birbirinden farklı olduğu için burun estetiği ameliyatının kişiye özel tam anlamıyla terzi işi planlanması ve yapılması gereken bir ameliyattır.

Başarılı bir burun ameliyatının kriterleri nelerdir?

Başarılı bir burun ameliyatından bahsederken 3 kriterimiz var. Bunlar:

1. Hastada ameliyat öncesindeburun tıkanıklığıvarsa bu problem estetik burun ameliyatı sırasında mutlaka düzeltilmelidir.Eğer burun tıkanıklığı yoksa ameliyat sonrasında burun tıkanmamalıdır.Yani burun tıkalıysa açılmalı, açıksa tıkanmamalı.Sonuçta ameliyat sonrasında burunaçıkolmalıdır.

2. Yapılan burundoğal, kendi içinde ve yüzün diğer parçaları iledengelive uyumlu olmalıdır.Yani size sizin burnunuz yapılmalı.Herkese aynı burun yapılmamalı .Erkeğe erkek, bayana bayan burnu standartlarında burun yapılmalı.

Ameliyat sonrasında hastalarımın zaman zaman yaşadıkları bir durum: Sizi eskiden beri tanıyan ve ameliyat olduğunuzu bilmeyenler sizi gördüğünde sizde bir değişiklik olduğunu anlamalı ancak burun ameliyatı olduğunuzu anlamamalıdır. Bu durumu genelde“sende bir hoşluk var saçını mı değiştirdin”cümlesiyle özetlenmektedir. Sizi hiç tanımayan insanlar ise burnunuzun ameliyatlı olduğunu hiç anlamamalılar.

3. Burnunuz ameliyattan sonrasağlamolmalı ve uzun dönemde burnunuzdaeğilme, kayma, düşme, çökme ve sıkılmış burun görünümü olmamalıdır. 

Burun estetiği ameliyatı sonrasında bu üç özellikten birinin bile olmaması burun estetiği ameliyatının başarısına gölge düşürür.

Estetik burun ameliyatı olmuş olan bir arkadaşım var ve burun tıkanıklığı şikayeti geçmedi hatta nefesi eskisinden de kötü bunun nedeni nedir? 

Burun estetiği ameliyatı öncesinde burun içinde burun tıkanıklığı yaratabilecek nedenler mutlaka araştırılmalı ve ameliyat sırasında bunlar mutlaka düzeltilmelidir .Eğer ameliyat sonrasında 6 ay geçtiği halde,burun tıkanıklığı şikayeti varsa bu hastalar mutlaka burun tıkanıklığı nedenleri açısından araştırılmalı ve burun içine gereken müdahale yapılmalıdır.

Ameliyat sonrasında burun tıkanıklığı şikayeti ile bana başvuran hastalarda sıklıkla gördüğüm burun tıkanıklığı nedenleri:

– İlk ameliyat sırasında hastanın orta burun direği olan septumdaki‘deviasyonlara’dokunulmaması .Yani burnunsadece dışınınyapılması.

– İlk ameliyatta hastanın büyümüş olanburun etlerineyönelik bir girişimde bulunulmaması.

-Ameliyat öncesinde hastada var olanburun allerjisivekronik sinüzitgibi burun problemlerin atlanması.

-Ameliyatta burun solunumunun en önemli kısmı olanValv bölgesine yani burun orta çatısı ve yan duvarlara güçlendirme yapılmamış olması.Hatta bu bölgeden aşırı kıkırdak çıkarılması.

Siz ameliyatlarınızda burun fonksiyonlarını iyileştirmek için neler yapıyorsunuz?

 Her şeyden önce hastamı ameliyattan önce tam bir endoskopik burun muayenesinden geçiriyorum. Burun içinde hastada burun tıkanıklığı yaratacak tüm nedenleri tespit ediyorum. Hastanın allejik bir yapısı olup olmadığını mutlaka sorguluyorum ve eğer allerji problemi var ise bununla ilgi tedavilerine ameliyattan bir süre önce başlıyorum .Ameliyat sırasında burun tıkanıklığı yaratacak burun içi ve burun dışı nedenleri tek tek düzeltmeye çalışıyorum .Burun etleri büyük olan hastalarda Radyofrekans yöntemi ile burun etlerini kesmeden küçültüyorum. Hastada kronik sinüzit problemi de varsa hastaya ek olarak endoskopik sinüs cerrahisi uyguluyorum ve hastalıklı olan sinüsleri açıyorum.

Son olarak başarısız bir burun ameliyatı geçirdiğini düşünenlere tavsiyeniz nedir?

 Bir kez estetik burun ameliyatı olmuşsanız ve estetik açıdan veya nefes alma probleminiz varsa benim tavsiyem öncelikle sabırlı olup, doktorunuza başvurarak bu sorun için çözüm istemenizdir. Çünkü doktorunuz bu konuyu çözüme kavuşturmayı en az sizin kadar isteyecektir. Doktorunuzun size önereceği çözümleri uygulamanızı eğer yine tatmin olmazsanız başka doktorlara başvurmanızı öneririm.


Başarılı bir burun estetiği nasıl olmalıdır 2019

Başarılı bir burun estetiği nasıl olmalıdır 2019

Related news Başarılı bir burun estetiği nasıl olmalıdırBaşarılı bir burun estetiği nasıl olmalıdır


Başarılı bir burun estetiği nasıl olmalıdır


Başarılı bir burun estetiği nasıl olmalıdır


Başarılı bir burun estetiği nasıl olmalıdır


Başarılı bir burun estetiği nasıl olmalıdır


Başarılı bir burun estetiği nasıl olmalıdır


Başarılı bir burun estetiği nasıl olmalıdır


Başarılı bir burun estetiği nasıl olmalıdır