Ayakkabı Temizleme İpuçları


Ayakkabı Temizleme İpuçları

Bez-kanvas ayakkabılardaki su lekeleri, süet ayakkabılardaki kir ve izler, deri ayakkabılardaki çizik ve kırılmalar… Bot, çizme veya ayakkabılardaki yağmur, çamur lekesini çıkarmak, çizikleri gidermek adına da ayakkabı materyali özelinde değişen bazı ayakkabı bakımı yolları vardır. İşte, bot, çizme ve ayakkabıların her daim yeni gibi görünmesi için ayakkabı temizleme ipuçları esraninportresi.com’da

Hem kadın hem de erkekler için her daim bakımlı, şık ve stil sahibi görünebilmenin önemli detaylarından biridir, ayakkabı temizliği. Ayakkabılarıyla adeta aşk yaşan pek çok kadın içinse bu durum çok daha önem arz eder. Çok sık giydiğimiz bir ayakkabı da olsa uzun süre yeni gibi görünmesi için onlara özenle bakmaya çalışırız. Sahip olduğunuz deri ayakkabılar, süet çizmeler veya rugan Mary Jane stili ayakkabılar olabilir. Hepsinin materyaline göre bakım şartları ve temizleme ipuçları vardır. Diğer yandan özellikle de kış koşullarında ayakkabılardan yağmur, çamur lekesi çıkarmak, çizikleri gidermek adına da ayakkabı materyali özelinde değişen bazı ayakkabı temizleme ipuçları bilmek gerekir. İşte, sahip olduğunuz bot, çizme ve ayakkabıların her daim yeni gibi görünmesi için ayakkabı temizleme yolları esraninportresi.com’da

Ayakkabı Temizleme İpuçları

1- Beyaz spor ayakkabı temizleme :

Bir kaç sezondur moda olan beyaz spor ayakkabılar nasıl temizlenir iyi bilmemiz gereken ayakkabılardan. Çabuk kirlenen renk olarak beyaz herhangi bir ayakkabının, bırakın yağmuru, çamuru bir kere sokakta giymeniz bile simsiyah olması için yeterlidir. Başlangıç için ayakkabıya her zaman iyi bakmak gerekiyor. Diğer yandan bazı ipuçlarına dikkat ederek ilk günkü gibi temiz kalmasını sağlamak da mümkün.

  • Beyaz ayakkabıları temizlemek için pek çok seçenek olsa da en kolay olanlardan bir tanesi aseton kullanmaktır. Tek yapmanız gereken bir pamuğa aseton damlatmak ve ayakkabıyı silmek.

1 beyaz spor ayakkabi temizleme yollari_mini

Özellikle de beyaz spor ayakkabıların deri ve plastik bölümlerini temizlemek için aseton gibi beyaz sirke ile temizlemek de oldukça işe yarayan bir çözümdür. Peki ya beyaz bez bölümleri? Beyaz kumaşını temizlemek için ben makinede yıkamayı tercih edenlerdenim (daha çok yıpratacağını söyleyenler olsa da şimdiye kadar bir zararını görmedim). Diğer yandan yeni öğrendiğim ancak deneme şansımın olmadığı bir fikri paylaşmak istiyorum.

2 beyaz spor ayakkabi temizleme yollari_mini (1)

  • Bir kaba 1 yemek kaşığı karbonat, yarım çorba kaşığı su ve yarım çorba kaşığı hidrojen peroksit (yani oksijenli su) ekleyin ve macun kıvamı elde edinceye kadar karıştırın. Bağcıklarını çıkarttığınız ayakkabının tüm yüzeyine bir diş fırçası ile hafifçe fırçalayarak uygulayın (çok bastırmaya gerek yok sadece lekelere etki edecek kadar). Ardından tüm yüzeyine aşit miktarda karışımdan sürün. Karışımın kalanının içine de bağcıkları koyup karıştırın. Hem ayakkabıları hem de bağcıkları direk güneş ışığı alacak şekilde bir yere koyun. 3-4 saat bu şekilde beklemesi gerekecek. Ayakkabının üstüne sürdüğünüz karışım kuruyacak ve çatlamaya başlayacak. Bu hale geldiğinde üstündeki fazlalığı silkeleyin gerekiyorsa bir fırça ile temizleyin. Bağcıkları da temizleyip ayakkabınıza taktığınız zaman temizlenmiş beyaz ayakkabılarınız kullanıma hazır halde demektir!

3 beyaz spor ayakkabi temizleme yollari_mini

Ayakkabı Temizleme İpuçları

2- Rugan ve deri ayakkabıları temizleme :

Deri veya rugan ayakkabılar ilk aldığınız zamanlarda mükemmel görünürler. Ancak ayakkabıyı giydikçe ayağınızı büktüğünüz noktalarda kırılma ve bükülme çizgileri oluşmaya başlar. İlerleyen zamanlarda da bu çizgiler daha derinleşir ve deride çatlamalara dahi sebep olur. Mat derilerde kısa vadede çok rahatsız etmese de parlak rugan ayakkabılar anında özelliğini ve güzelliğini kaybeder. Peki bu kırılma çizgilerinin oluşma süresini biraz uzatsak ve ayakkabılar daha uzun süre güzel görünseler?

Öncelikle az veya çok deri ayakkabılardaki bu kırılma çizgileri ve sürtmeden kaynaklı çizilmeler kaçınılmazdır. Bizim amacımız da önce çizgilerin oluşmasını azaltmak, oluşan çizgilerin de görünümü ortadan kaldırmak veya azaltmak.

4 ayakkabi temizleme ipuclari_mini
Related news Ayakkabı Temizleme İpuçlarıAyakkabı Temizleme İpuçları


Ayakkabı Temizleme İpuçları


Ayakkabı Temizleme İpuçları


Ayakkabı Temizleme İpuçları


Ayakkabı Temizleme İpuçları