Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Tırnağı Mantarına Bitkisel Çözüm 2019

Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Tırnağı Mantarına Bitkisel Çözüm 2019
Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Tırnağı Mantarına Bitkisel Çözüm


Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Tırnağı Mantarına Bitkisel Çözüm

Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Tırnağı Mantarına Bitkisel Çözüm

ayak tırnağı mantarına bitkisel çözüm

ayak tırnağı mantarına bitkisel çözüm

Ayak tırnağı mantarı neden olur?

Ayak tırnağı mantarı bir çeşit enfeksiyondur ve bulaşıcıdır. Mantarın bulaşmaması için enfekte olan kişi ile ayakkabı ve çorap gibi eşyalar paylaşılmamalıdır. Tırnak makası ve diğer tırnak bakım aletlerinin de paylaşılmaması gerekir.

Ayak tırnağı mantarına ne iyi gelir: Ayak tırnağı mantarı için bitkisel çözüm

1.) Ayak tırnağı mantarına çözüm: Mantara soğan kürü

– Soğan içerdiği kükürt ile tırnak mantarı için en etkili çözümlerden biridir. Mantar lezyonlarının yayılmasını engeller ve var olan lezyonların iyileşme sürecini hızlandırır.

– Biraz soğan suyu ya da soğan püresi tırnaklara uygulanır. Bir süre üzeri bandaj ile sarılarak tırnaklarda bekletilir ve ılık su ile durulanır. Uygulama her gün 1 ya da 2 kez düzenli olarak tekrarlanmalı, bir ay boyunca uygulamaya devam edilmelidir.

2.) Tırnak mantarına bitkisel çözüm: Zerdeçal tırnak mantarı tedavisi

– Zerdeçal tozu içerdiği enzimler ile birçok hastalığın tedavisi için önerilir. Ayak mantarı tedavisi için de oldukça etkilidir.

– Biraz zerdeçal tozu ile su karıştırılır. Elde edilen karışım tırnaklara uygulanır. Yaklaşık 20 dakika kadar tırnaklarda bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama her gün yapılabilir.

3.) Tırnak mantarı oksijenli su tedavisi

– % 3’lük hidrojen peroksit ile eşit miktarda su karıştırılır. Elde edilen karışım pamuk yardımı ile tırnaklara uygulanır. Yaklaşık 20 dakika kadar tırnaklarda bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır.

4.) Tırnak mantarı tuzlu su uygulaması

– Deniz tuzu ayak mantarı için yaygın olarak kullanılan bir çözümdür. Mantar lezyonlarının azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cildi yumuşatır.

– Bir leğen ılık suyun içerisine bir fincan deniz tuzu eklenir. Karıştırılır ve bu suyun içerisinde ayaklar 30 dakika kadar bekletilir. Daha sonra normal su ile durulanır ve kurulanır.

– Uygulama günde 1 ya da 2 kez düzenli olarak yapılabilir.

5.) Deniz tuzu ve hidrojen peroksit

– Biraz deniz tuzu ile hidrojen peroksit karıştırılır. Elde edilen karışım tırnakların üzerine uygulanır. Yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır.

– Uygulama her gün birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

6.) Tırnak mantarı ve limon suyu

– Limon içerdiği C vitamini ve diğer enzimler ile anti bakteriyel ve anti fungal özelliklere sahiptir. Enfeksiyonun azaltılmasına yardımcı olurken aynı zamanda mantardan kaynaklanan ölü deri hücrelerinin arınmasını sağlar.

– Biraz üzüm çekirdeği yağı ya da hindistan cevizi yağı ile limon suyu karıştırılır. Elde edilen karışım tırnaklara uygulanır. Bir süre tırnaklarda bekletilir ve alan ılık su ile durulanır. Uygulama her gün birkaç kez yapılabilir.

7.) Hindistan cevizi yağı ve mantar tedavisi

– Hindistan cevizi yağı da mantar tedavisi için önerilir. Anti viral, anti bakteriyel ve anti fungal özelliklere sahiptir. Enfeksiyonun azaltılmasını sağlar. Aynı zamanda ciltte toksinlerin ve serbest radikallerin arınmasına yardımcı olur. İyileşme sürecini hızlandırır.

– Biraz ısıtılmış Hindistan cevizi yağı etkilenen alana pamuk yardımı ile uygulanır. Bu pamuk ciltte 10 ya da 15 dakika kadar bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak birkaç kez yapılabilir.

8.) Tırnak mantarı için ne yapılmalı: Acı kırmızı biber tozu ve zeytinyağı

– Biraz acı kırmızı biber tozu ve zeytinyağı karıştırılır. Isıtıldıktan sonra ılınması beklenir. Etkilenen alana pamuk yardımı ile uygulanır. 10 dakika kadar etkilenen alanda bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak birkaç kez yapıldığında iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlayacaktır.

9.) Tırnak mantarı için doğal çözüm: Yoğurt

– Yoğurt probiyotikler açısından oldukça zengin ve sağlıklı bir besindir. Mantarın kişiye bulaşmasını engeller. İçerdiği yararlı bakteriler ile mantara neden olan baterileri öldürür. Günde birkaç kez etkilenen alana uygulanması önerilir. Bir süre alanda kuruması beklenir ve su ile durulanır.

10.) Tırnak mantarına bitkisel yağlar Lavanta yağı, sedir yağı, kekik yağı ve çay ağacı yağı

– Bu karışım tırnak mantarı için oldukça etkili çözümlerden biridir. Enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olur.

– Biraz lavanta yağı, sedir yağı, kekik yağı ve çay ağacı yağı karıştırılır. Elde edilen karışım tırnak mantarı oluşan alanlara uygulanır. Bir süre alanda bekletilir ve ılık su ile durulanır.

11.) Ayak tırnağı mantarı bitkisel tedavisi: Papatya

– Papatya, sakinleştirici ve yatıştırıcı etkilere sahiptir. Bu etkileri ile cildin daha pürüzsüz olmasını sağlar. Rahatlatıcı ve sakinleştirici özellikleri vardır.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz papatya eklenir. Demlenmesi için 10 ya da 15 dakika kadar bekletilir. Daha sonra süzülür ve soğuk halde pamuk yardımı ile etkilenen alanlara uygulanır. 10 dakika bekletilir ve alan ılık su ile durulandıktan sonra kurulanır.

12.) Zeytin yaprağı özü

– Doğal anti mikrobiyal özelliklere sahip olan zeytin yaprağı özü, tırnaklarda mantara neden olan bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Enfeksiyonu kontrol altına alır.

– Biraz zeytin yaprağı özü etkilenen alana uygulanır. Bir süre bekletilir ve ılık su ile durulanır.

13.) Önemli yağ asitleri

– Sağlıklı yağ asitlerini içeren besinler mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir. Özellikle yağlı balıkların her hafta birkaç porsiyon kadar tüketilmesi önerilir. Uskumru, sardalye, ringa ve ton balığı tüketilebilir.

14.) Vicks

– Soğuk algınlığı için kullanılan vicks, ayak mantarı tedavisinde de kullanılır.

– Biraz vicks etkilenen alana uygulanır. Bir süre tırnaklarda bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır ve kurulanır.

Diğer Faydalı İpuçları:

– Yağlardan faydalanılabilir. Yağ uygulamaları hem tırnağın hem de tırnak etrafındaki derinin yumuşak kalmasını sağlar.

– Mantar mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Aksi halde tırnak yapısında bozukluk olabilir. Ayrıca tırnak kaybı da yaşanabilir.

– Ayak hijyenine dikkat edilmelidir. Ayaklar her gün ılık su ve anti bakteriyel bir sabun ile yıkanmalıdır. Ayaklar yıkandıktan sonra iyice kurulanmalıdır. Nemli kalması bakterilerin daha hızlı üremesine ve mantarın artmasına neden olabilir.

– Ayakları terleten ve hava almasını engelleyen ayakkabılardan uzak durulmalıdır.

– Beslenme düzenine dikkat edilmelidir. A vitamini, E vitamini ve C vitamini açısından zengin gıdalar beslenme düzeninde mutlaka olmalıdır. Ayrıca yağlı ve kızartma gıdaların olmadığı sağlıklı bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Su ve sıvı alımının da artırılması önerilir.

– Karbonat da kullanılabilir. Biraz karbonat ile su karıştırılır. Elde edilen karışım etkilenen tırnaklara uygulanır. Bir süre kuruması beklenir ve daha sonra ılık su ile durulanır.

– Deniz tuzu yerine normal tuz da kullanılabilir. Bir leğen sıcak suyun içerisine bir fincan tuz konulur. Karıştırılır ve bu suyun içerisinde ayaklar 20 ya da 30 dakika kadar bekletilir. Uygulama her gün düzenli olarak birkaç kez yapılmalıdır.

– Ayak mantarı oldukça bulaşıcı olabilir. Bu nedenle başkasının eşyaları kullanılmamalı; ayakkabı, çorap, havlu, tırnak makası ya da benzeri eşyalar başkasıyla paylaşılmamalıdır.

– Sebze ve meyve suları düzenli olarak tüketilebilir. Stres seviyelerinin azaltılması için bitkisel çaylar da önerilir. Özellikle anason, rezene ve papatya gibi çaylar önerilir.

Ayak mantarı için tüm bu bitkisel çözümler düzenli olarak uygulanabilir. Ancak mutlaka bir doktora da gidilmelidir.

Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Tırnağı Mantarına Bitkisel Çözüm 2019

Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Tırnağı Mantarına Bitkisel Çözüm 2019

Related news

 • Kış diyeti nedir ile Etiketlenen Konular
 • Color Appeal Trio Pro ve Infaillible Eyeliner
 • Hangisi daha kötü : Şeker mi Yapay tadlandırıcılar mı
 • Palm yağında kararını değiştirmiyor
 • Çikolata Soslu Mozaik Pasta

 • Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Tırnağı Mantarına Bitkisel Çözüm


  Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Tırnağı Mantarına Bitkisel Çözüm


  Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Tırnağı Mantarına Bitkisel Çözüm


  Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Tırnağı Mantarına Bitkisel Çözüm


  Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Tırnağı Mantarına Bitkisel Çözüm


  Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Tırnağı Mantarına Bitkisel Çözüm


  Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Tırnağı Mantarına Bitkisel Çözüm