Ayak Ağrısı Neden Olur 2019

Ayak Ağrısı Neden Olur 2019 Ayak Ağrısı Neden Olur

Ayak Ağrısı Neden Olur?

Ayaklarımız tüm vücudumuzun yükünü ömür boyu çeken ve bizi dengede tutan organlarımızdır. Tabi ki iskelet sistemimiz buna dayanıklı olabilecek şekilde evrilirken bacak yapımız, kaslarımız ve ayağımızdaki bölümlerde uzun süreli hayat maratonunda bizi ayakta tutabilmeyi öğrenmiştir. Ancak yine de dış etkenleri baz aldığımızda ayak ağrısı şikâyeti sıkça görülebilmektedir. Bunlar arasında ayağa alınan bir darbe, ayağa fazla yüklenilmesi, aşırı yük binmesi gibi faktörler fazlaca ön plana çıkmaktadır.

Tıpkı vücudumuzun diğer noktaları gibi olası bir problemde bizlere tepki vererek ağrı semptomları görülmeye başlanır. Bu bazen fazla ayakta durmaktan şişen ayakların göstergesiyken, bazen ise ayağınıza uygun olmayan, hatta sağlığa da uygun olmayan bir ayakkabı ya da terliğin hezimeti olabilir. Ayak yapınızı bilerek, buna uygun olan ortopedik tasarımlar dış görünümden çok daha önemli olacaktır. Aynı zamanda mantar ya da nasır gibi farklı oluşumların da ayak sağlığında önemi büyüktür.

Ayak ağrısı problemi yaşayan herkesin genellikle iş ya da farklı bir uğraştan ötürü mecbur kaldığı durumlar en sık konuşulan sebepler arasındadır. Yine de ilk olarak ayağımızın hangi bölümlerden oluştuğunu ve bu bölümlerin bize neler kazandırıp ne işe yarayacağını öğrenmekte fayda var.

 • Taban
 • Ball
 • Instep
 • Topuk
 • Beş parmaklar
 • Tırnaklar

Ayaklarımızın sağlıklı olduğu sürece bizim normal yaşantımız süresince ayakta dursak bile ağrımaması gerekir. Hatta ayak ağrısı nedenleri arasında yoğun tempo olmadığı sürece yürüyüş ve koşu etken sayılmamaktadır. Ancak bazı durumlarda ayak yapısında bozukluklar meydana gelebilir. Bu deformasyonlar ise ağrı olarak bizlere geri döner.

Makale İçeriği

Ayak Ağrısının Nedenleri?

Ayak ağrısının sebeplerine baktığımızda herkesin şikâyetçi olduğu detaylar aynıdır. Uzun süren çalışma saatleri, bu süreç boyunca ayakta durmak, fazla yürümek, koşudan kaynaklanan deformasyonlar olarak çoğaltılabilir. Ancak birde ayak yapısının bozukluklarına değinmek gerekiyor.

 • Club Foot
 • Bunion
 • Athlete’s Foot
 • Callus
 • Morton’s Neuroma
 • Verruca (Plantar Wart)

Tıbbi anlamda nasır problemlerinden düztaban rahatsızlığına, topuktaki yumuşak doku zedelenmelerinden ayak burkulmasına birçok sebep bu ağrıların başında yer alır.

 1. Nasır

Ayağımızda oluşan bu bölgeler normal şartlarda hiçbir ağrıya sebebiyet vermez. Fakat ayakkabıya sürtünmesi, üzerine baskı yapılması gibi durumlar sizi inletecek acılara itebilir.

 1. Düztaban

Ayağımızın ergonomik tasarımı gereği çukur olan kısmı içe göçük gibidir. Bu durumda ise düztabanlığın ilk evresi genelde çocuklukta görülür inancı yanlıştır. Her yaşta bu rahatsızlıkla karşılaşılabilir. Bu bölüm tabanımızla tamamıyla düz olacak şekilde genleşir. Böylelikle ayakkabı yapıları ayağımızda sorun olmaya başlar. Bunu ortopedik düztabana uygun ayakkabılarla çözmeniz mümkündür. Fakat esas problem her geçen gün ayağınızın orta kısmını deformasyona uğramasıdır. Bu tendon bağları için ciddi zarar anlamına gelir.

 1. Kas Yapısı ve Tendonlar

Bazen yüksek bir noktadan atlamak, bazense ağır bir yükün altında kalması sonucunda ayağımızdaki tendonlar zarar görebilir. Kemik ve kas arasındaki bağ anlamına gelen bu tendonların kopması ağrılı ve uzun süreli iyileşme periyotlarını beraberinde getirir. Kemiklerde meydana gelebilecek ufak bir çatlak ya da kas yırtılması da yine aynı şekilde tehlikenin, dayanılamaz ayak ağrılarının habercisidir.

 1. Artrit Problemleri

Kireçlenme olarak bilinen ve tıp dilinde Artrit olarak adı geçen rahatsızlık ürik asit fazlalığı olarak nitelendiriliyor. Vücutta kristalize bir biçimde birikmesi sonucu kemiklerin, oynak eklemlerin ve hareket mekanizmasını dinç tutan noktaların işlevini bozar. Bu zaman içerisinde önlem alınmazsa ağrı sebepleri arasına girebilir.

 1. Periferal Nöropati (Sinir)

Sinir hücrelerinin vücudumuzun her noktasında hareketimizden işleve birçok detayda göz önünde olduğu biliniyor. Haliyle Periferal Nöropati başta güç kaybı sonrasında ise karıncalanma hissiyle baş gösterir. Geliştikçe de şişme, uyuşma hatta ayağınızı kullanamama sorunlarıyla gündemde olur. Sonrasında iç rahatsızlıklara kadar dokunduğunu tıbben kanıtlayan profesörler önemini her seferinde vurgulamaktadır.

 1. Ayakkabı

İnsanların daha ucuz ayakkabı tercih etmeleri her açıdan mantıklı gibi görünebilir. Ancak ayak yapısına uygun olmayan, taban ve topuğunuza zarar veren, ortopedik özelliği bulunmayan ayakkabılar kullanmak yürüyüşünüz etkileyecek düzeyde zararlar verebilir. Aynı zamanda ayak ağrılarının çoğunun kadınlar için topuklu ayakkabı gibi platformlu giyimlerden kaynaklandığını söylemeden geçmeyelim.

 

Ayak Ağrısının Teşhisi ve Tedavisi

Ayak ağrısı teşhisi çoğu zaman insanlarda kendilerinin tedavi edebileceği bir rahatsızlıkmış hissiyatı doğurur. Her ağrının aynı sebepten kaynaklanmayacağı gibi aynı müdahaleyle iyileşmeyeceği de aşikârdır oysa. Dolayısıyla ağrıyan ayağınıza merhem sürmekten ziyade ayak ağrısı tedavisi için uygun olan yöntemin belirlenmesi için hastaneye gitmeniz önemli bir faktördür. Böylece çekilecek film sonucuna bağlı olarak farklı seçenekler değerlendirilebilir.

Eğer ayağınızda bir kırık ya da çatlak varsa, bunun yanlış kaynaması yürüme fonksiyonunuzu kaybetmenize yol açabilir. Bunun dışında da ayak ağrıları önemsizleştirilirken toplumun büyük bir kısmının yaşlılık döneminde yaşadığı hareket problemlerinin temelinde yattığı kanıtlanmıştır.

Ayak Ağrısı Neden Olur 2019

Ayak Ağrısı Neden Olur 2019

Related news

 • Çıkmayan yağ lekeleri
 • Ideal eş bulma yöntemleri ile Etiketlenen Konular
 • Evde nemlendirici krem yapımı
 • Kalem Etek ve Spor Ayakkabı Kombinleri
 • Tırnak Yeme Nasıl Bırakılır

 • Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur


  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur

  Ayak Ağrısı Neden Olur