Çatı yüksekliği nasıl hesaplanır Hesaplama prosedürü, talimatlar ve öneriler 2019

Çatı yüksekliği nasıl hesaplanır Hesaplama prosedürü, talimatlar ve öneriler 2019

Çatı yüksekliği nasıl hesaplanır Hesaplama prosedürü, talimatlar ve öneriler 49 22.01.2019, 22:58

Çatı yüksekliği nasıl hesaplanır? Hesaplama prosedürü, talimatlar ve öneriler

İnşaatın tamamlanmasından sonra herhangi bir bina tipiçatı açıkça vurgulamaktadır. Ancak, çatının yüksekliğini nasıl hesaplayacağınızı bilmelisiniz, çünkü bu birçok faktöre bağlıdır. Hesaplamaların ne kadar iyi yapıldığına ve seçilen malzeme tipine göre, bu odada yaşayan bir kişinin rahatlığı buna bağlı olacaktır. Ayrıca, bu nüans doğrudan kesilmiş kereste alımı sırasında önemli tasarrufları etkiler.

Hesaplamaları belirlemek için, anlamak gerekir,Binanın inşası için hangi çatıya ihtiyaç vardır. Sadece yapıyı dış ortamdan korumakla kalmaz, aynı zamanda bütün yapıyı uyumlu bir şekilde tamamlar. En çok kullanılan ve yaygın olarak kullanılan çatı kaplama şekli beşiktir. Hesaplamalarda ve kurulumda basittir.

çatı yüksekliği nasıl hesaplanır

Tavanın çatı tipi önemli ölçüde farklıdır.Klasik versiyonu, kompozisyonunda iki yamaç değil, dört tane olduğu için. Her iki tarafta bulunan üçgen tipte eğim, kalça denir. Ayrıca en popüler çatılardan biri de dört rampa içeren çadır olarak adlandırılıyor. Bunların hepsinin eşit kenarları vardır, çatının yüksekliğini patenlerden çıkıntıya kadar nasıl hesaplayacağınızı bilmelisiniz.

Çatı ana parametreleri

Kendi evlerinin yapımını yapmak, her birisahibi, çatı yüksekliğini nasıl hesaplayacağını kendisi sorar. Cevap gerçekten basit: hesaplarken belirli nüanslara dikkat etmek zorunludur. Şunları düşünün:

 • paten sayısı;
 • mansard odası var ya da değil;
 • paten yamaçlarının büyüklüğü;
 • Çatılarda kullanılan malzeme tipi.

evin çatısının yüksekliğini nasıl hesaplanır

Çatı yüksekliği nasıl hesaplanırevin yerini etkiler. Rüzgârın yönü ve diğer iklimsel faktörler ile belirlenirken, binanın iskeleti büyüklüğü açısından, sırtın yüksekliği geometrik hesaplamalar kullanılarak hesaplanabilir. Bunu yapmak için, yapının genişliğini ve çatı eğimlerinin eğimini belirleyen açıları bilmeniz gerekir.

Tavan arası bir tavan ile yüksekliği

Eğer mansard ile bir çatı inşa etmeyi planlıyorsanızoda, evin çatısının yüksekliğini nasıl hesaplayacağınızı bilmelisiniz. Bunu yapmak için öncelikle hangi çatı tipinin kurulacağına karar vermek gerekir:

 • bir veya iki eğimli çatı;
 • Işınların eğimlerini hesaplamak için, rüzgarın mukavemetine, farklı şekillerin çökelme hızına özel dikkat gösterilmelidir;
 • Çatı elemanlarını seçerken, eğimin malzemelerin özelliklerine uygun olması gerektiği unutulmamalıdır.

çatı sırtının yüksekliğini nasıl hesaplanır

Çatı tipi planlanmalıdır çünküTavan arasında geniş bir alan olmalıdır. Çatıdaki odanın hafif olması önemlidir. Bunu yapmak için pencereleri güneşli taraftan yüklemeniz gerekir. Çatının yüksekliği, yapımında çok fazla inşaat malzemesi gerektireceğinden çok büyük olmamalıdır. Bu bağlamda, önemli finansal maliyetlere maruz kalacaksınız. Bir kalça çatı cihazı durumunda, tavan arası oda ferah, aydınlık olacak ve sırtın yüksekliği küçük olacaktır.

Çatı yüksekliğinin hesaplanmasında dikkate alınması gereken anlar

Uzmanlara göre çatı en önemlibinanın bir parçası. Doğru şekilde monte edilirse, aynı zamanda tüm eve estetik bir görünüm verecektir. Çatı sırtının yüksekliğinin nasıl hesaplanacağını doğru bir şekilde belirlemek için, aşağıdakiler gibi bazı faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • paten sayısı ve eğim açıları;
 • şekil;
 • Bütün yapının bir bütün olarak yüksekliği;
 • iklim koşulları;
 • yapı elemanlarının çeşitleri;
 • sahibinin isteği.

ridge gable çatısının yüksekliğinin nasıl hesaplanacağı

Ek olarak, çatının boyutu artırılabilirbir sırtın yardımıyla, çatıdaki kirişlerin sayısı buna bağlı. Bu nedenle, ilk olarak hesaplamada çıkıntının uzunluğu hesaplanır ve sonra çatı sistemindeki kirişlerin boyutu ve sayısı bu boyuttan ertelenir. Bu hesaplamalar nedeniyle, kaplamanın toplam alanı bilinecektir. Bu veriler yapımı için gerekli olacak malzemelerin miktarının hesabını gerçekleştirmesine yardımcı olacaktır.

Çatı kaplama malzemeleri

Tecrübesi olmayan çok sayıda sahipinşaat işi, kendi elleriyle geçirmek istiyorlar. Ancak çoğu kişi, nasıl doğru bir şekilde yapılacağını ve çatı cihazını gerçekleştirmek için hangi malzemelere ihtiyaç duyulacağını bilmemektedir. Gerekli materyallerin listesi şunları içerir:

 • kasa;
 • çiviler;
 • kirişleri;
 • podstropilnye;
 • Isı yalıtımı;
 • buhar bariyeri;
 • çatı;
 • vidalar.

Tüm hesaplamalar doğru bir şekilde gerçekleştirilirse, tüm inşaat sadece evi değil, aynı zamanda dış çevreden de koruyacaktır.

Sırtın yüksekliğini belirlemek için yerler

Bir at yatay olarak yerleştirilmiş bir kaburgadır.Yanal düzlemlerin bağlantılarını oluşturur. Onun yardımıyla binanın gable çatısının sırtının yüksekliğini nasıl hesaplayabileceğinizi anlayabilirsiniz. Bu parametreler hesaplamadaki ana değerlerdir. Çatının yüksekliğinin doğru hesaplanmaması durumunda estetiğin yanı sıra binanın çalışması sırasında teknik sorunlar yaşanacaktır. Çoğunlukla, sahibin çatının inşasında teknik nedenlerle yasaklanan bu tür fikirleri çevirmek istediği görülür.kalça çatı yüksekliğini nasıl hesaplanır

Çatı yapımını kolaylaştırmaküniforma, bir üçgen şeklinde gerçekleştirin. Bu seçenek, inşaatta yaygın olarak kullanılmaktadır. Patenlerin asimetrik kenarları ile iki perdelik çatılar inşa etmek de yaygındır. Eğimin açısı genellikle bu tür çatılar için aynıdır, çünkü sırtın yüksekliği standart versiyon kullanılarak hesaplanır.

Kalça tavan sistemi

Kurulumu gerçekleştirmek için, kalça tavanının yüksekliğini ve hangi malzemenin gerekli olduğunu nasıl hesaplayacağınızı bilmeniz gerekir. Bu çatı tipinin ana bileşenleri:

 • Ridge tahtası. Tüm yapının tepesinde bulunur ve çok merkezinde yer alır. Bu eleman, kiriş sisteminde önemli bir rol olarak kabul edilir.
 • Kirişler, sandığın sabitlendiği temeldir.
 • Konsol kirişleri yapının ana kısmının algılanması için tasarlanmıştır.
 • Menteşeli kirişler karmaşık bir çatı sistemindeki elemanlardır.

Rafter sisteminin elemanları ile tanımlandığında, kalça tipi çatının güvenli bir şekilde inşasına başlayabilirsiniz.

Bir beşik çatı hesaplanması

Dört aşamalı tipte bir çatının aygıtıiki türü var: kalça ve kalça. Bu nedenle, birçok kişi kendilerine bir üçgen çatı yüksekliğinin nasıl hesaplanacağını soruyorlar. Her şeyden önce, böyle bir kaplama kare tipi yapılarda kullanılır, yani, taşıyıcı duvarların tüm kenarları eşit olmalıdır. Böyle bir çatı altında bir mansard odası planlamak için de oldukça uygundur. Tavan pencereleri nedeniyle oldukça büyük ve parlak olacak. Rampanın her iki tarafında yer alabilirler, çünkü neredeyse eşit kenarları vardır.

bir üçgen çatı yüksekliği nasıl hesaplanır

Bu tür inşaatların tek dezavantajıkurulumda zorluk. Malzemelerin maliyeti, alanın miktarına bağlı olarak iki aşamalı bir versiyondan biraz daha pahalıdır. Bu tip çatı, artan rüzgarlılık ile iklim bölgelerinde önerilmemektedir. Güçlü impulslar, patenlerin hafif eğiminden dolayı çatıya zarar verebilir.

Çatı yüksekliği nasıl hesaplanır Hesaplama prosedürü, talimatlar ve öneriler 2019

Çatı yüksekliği nasıl hesaplanır Hesaplama prosedürü, talimatlar ve öneriler 2019

Related news

 • ÖRGÜ V ŞAL BURGU HALKA MODELİ VİDEO
 • Romatoid Artrit Nedir, Belirtileri, Tedavisi
 • Kağıt Para Nedir Ve Bunların hepsi bunlarla bağlantılıdır

 • Çatı yüksekliği nasıl hesaplanır Hesaplama prosedürü, talimatlar ve öneriler 29

  Çatı yüksekliği nasıl hesaplanır Hesaplama prosedürü, talimatlar ve öneriler


  Çatı yüksekliği nasıl hesaplanır Hesaplama prosedürü, talimatlar ve öneriler 59

  Çatı yüksekliği nasıl hesaplanır Hesaplama prosedürü, talimatlar ve öneriler 99

  Çatı yüksekliği nasıl hesaplanır Hesaplama prosedürü, talimatlar ve öneriler 49

  Çatı yüksekliği nasıl hesaplanır Hesaplama prosedürü, talimatlar ve öneriler 91

  Çatı yüksekliği nasıl hesaplanır Hesaplama prosedürü, talimatlar ve öneriler 83

  Çatı yüksekliği nasıl hesaplanır Hesaplama prosedürü, talimatlar ve öneriler 87

  Çatı yüksekliği nasıl hesaplanır Hesaplama prosedürü, talimatlar ve öneriler 77