Ansiklopedide Döküm: Vikipedi ye Nasıl Girilir 2019

Ansiklopedide Döküm: Vikipedi ye Nasıl Girilir 2019

Ansiklopedide Döküm: Vikipedi ye Nasıl Girilir 99 22.01.2019, 05:46

Ansiklopedide Döküm: "Vikipedi" ye Nasıl Girilir?

"Wikipedia" çok ilginç ve kullanışlı bir kaynaktır. Bu her şey hakkında gerçek bir ansiklopedi. Bu 21'inci yüzyılın çocuğu - bu sanal "kitabın" sayfalarındaki bilgiler sürekli olarak güncellenir, her önemli olay birkaç saat içinde bu elektronik kitapçıkta tam anlamıyla gösterilir. Bunu kim yapıyor? Bilgi toplamak ve organize etmek isteyen aynı İnternet kullanıcıları.

wikipedia nasıl

Bu kılavuzun birçok okuyucusu, nasıl yapıldığını öğrendikten sonraWikipedia'da bir sayfa oluşturmak ve yazı yazma ve düzenleme yeteneğini keşfetmek, genellikle kendiniz hakkında bir metin yazmaya karar verin. Ve bazen bile alırlar. Ancak, birkaç gün sonra, kullanıcı bu makalenin daha fazlasının mevcut olmadığını keşfeder - moderatör bunu sildi. Ne kadar, ne de olsa herkesin özgürce düzenleyebileceği bir kaynak mı?

Vikipedi'ye nasıl gidilir: değerinizi kanıtlayın

Birçok kişi hedefi biraz yanlış anlıyorVikipedi'nin varlığı. Bir ansiklopedi, sadece en önemlisi göstermek için bir ansiklopedi. Kendini tanıtmaya yönelik bir platform olarak görülmemeli, bunun için sosyal ağlar, bloglar, video kanalları ve diğer birçok hizmet var. Vikipedi'de bir arama yapabilmeniz için, alanınızda özellikle belirgin bir figür olmanız gerekir. Örneğin, yeni bir dünya rekoru ya da on yılın keşfini yapan bir bilim adamı kuran bir atletsiniz. Eh, en azından bir yazar ya da popüler bir müzisyen. Eğer ortalama bir sakin iseniz, alas, "Wikipedia" nın moderatörü, kendi hakkında bir makale şeklinde tarihe iz bırakma girişimlerinizi dikkate almayacaktır. Ama ilginç bir şey hakkında yazıyorsanız - başka bir şey!

Vikipedi: bir makale nasıl oluşturulur?

Tarihin önemi ile anladım. Vikipedi'ye girmenin alternatif bir yolu, makalenin konusu değil, onun yazarı olmaktır. Gerçekten sevdiğiniz ve iyi bildikleriniz hakkında yazın. Uzmanlığınızı daraltınız, daha iyisi - konunuz hakkında hiçbir şey yazılmadığı veya yazılmadığı daha olasıdır.

Tabii ki, yapmanız gereken ilk şey kayıt olmak.

wikipedia'da bir sayfa nasıl oluşturulur

Hemen işe koşmak için acele etmeyin. Yeni başlayanlar için, "Wiki-öğretici" yi okuyabilirsiniz. Bu, Wikipedia'da bir sayfanın nasıl oluşturulacağını detaylandıran özel bir bölümdür. Zaman geçirin ve boyunca ve üzerinde çalışın: dikkate aldığınız daha nüanslar, o zaman daha az moderatörler ile tartışmak zorunda kalacak. Sonuçta, makalenizin ilk kez kabul edileceği bir gerçek değil.

Sonra istediğiniz konuya karar verin.yaz ve aramaya sür. Sorgunuzun sonucu sıfırdır? Mükemmel, konu dolu değil, yazabilirsiniz. Kural olarak, bir makale bulamazsanız, "Wikipedia" size "Sayfa oluştur" seçeneğini sunar. Seçtiğimiz bir şey.

Bir makaleyi düzenleme

Yani, ismin altında bir pencerede"Düzenleme". Belli bir metin miktarını yazmakla kalmayacak, aynı zamanda geleneksel bir wikipedia tasarımına sahip olmanıza da gerek kalmayacak şekilde hazır olun: etiketleri koyun, çizimler ekleyin. Düzenleme penceresinde, deneyimsiz bir başlangıç ​​için etiketli metin oldukça göz korkutucu görünüyor.

Vikipedi bir makale nasıl oluşturulur

Bu olaydan korkmayın: etiketlerle çalışmak bir alışkanlık meselesidir. Özellikle "Wikipedia" da yeni başlayanlar için "Sandbox" isimli komik bir isme sahip özel bir bölüm var. Orada wiki makalesinin tasarımında pratik yapabilirsiniz.

Güvenilir kaynaklarla ilgilenmenin daha önemli olduğu yeronun yaratılması için. Konuyla ilgili kitaplara veya güncel ve doğrulanmış bilgilere sahip sitelere başvurmanız gerekir. Vikipedi'ye nasıl girileceği sorusunun cevabı burada gizlidir. İyi bir web siteniz veya konuyla ilgili bir makaleniz varsa, güvenli bir şekilde bir bağlantı verebilirsiniz.

Gördüğünüz her şeye inanmayın: Neden "Vikipedi" de bir yazı siparişi - aptallık?

Gerçekten nasıl girileceğini bilmek istiyorsan"Vikipedi" ve hatta zaman harcadı ve bu dizinde özel yazılar yazmanın hizmetini sunan Internet kuruluşlarında para için tabii ki herhangi bir konuya yer bulamazsınız. "Wikipedia", gönüllüler tarafından düzenleniyor - para için değil, bir fikir için çalışan insanlar. Kendine saygı gösteren herhangi bir moderatör, özel yapım bir makalenin varlığını onaylamayacaktır ve eğer "satıyor" ise, topluluk hızlı bir şekilde bir yakalama bulacaktır. Sanal vik cemaati, yeteneklerini denemeye yeni başlayanları ve son derece ciddiyetle - varolan makaleleri kasıtlı olarak bozan ya da ansiklopediyi hiçbir önemi olmayan metinler ile kuşatan vikan-vandallara atıfta bulunuyor.

Wikipedia'da ara

Bir makaleye karar verseniz ve sipariş verseniz bile, yakında ortadan kalkacağı ve sadece paranızı atacağınız için hazırlanın. Elinizi yaratıcılığınızda denemek ve yararlı metinler oluşturmak daha iyidir.

Ansiklopedide Döküm: Vikipedi ye Nasıl Girilir 2019

Ansiklopedide Döküm: Vikipedi ye Nasıl Girilir 2019

Related news

 • Karamelli ve Muzlu Pavlova Tarifi– Sütlü Tatlı Tarifleri
 • Anlayışlı. Anlayışlı nedir
 • Peynirli Yumurta Tarifi Videosu
 • Gebelikte ultrason: yüzdelik önemlidir

 • Ansiklopedide Döküm: Vikipedi ye Nasıl Girilir 92

  Ansiklopedide Döküm: Vikipedi ye Nasıl Girilir


  Ansiklopedide Döküm: Vikipedi ye Nasıl Girilir 72

  Ansiklopedide Döküm: Vikipedi ye Nasıl Girilir 95

  Ansiklopedide Döküm: Vikipedi ye Nasıl Girilir 13

  Ansiklopedide Döküm: Vikipedi ye Nasıl Girilir 22

  Ansiklopedide Döküm: Vikipedi ye Nasıl Girilir 58

  Ansiklopedide Döküm: Vikipedi ye Nasıl Girilir 67

  Ansiklopedide Döküm: Vikipedi ye Nasıl Girilir 97