Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için 2019

Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için 2019
18.07.2019

Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için 45

Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için?

Makale size böyle bir öğeyi anlatacak:Ana fren silindiri VAZ-2109'un yanı sıra işlevleri ve tasarım özellikleri. Ama önce fren sisteminin "Nines" cihazını düşünmelisin. Son derece basittir ve karmaşık unsurları içermez. Sonuçta, bu arabada, örneğin bir anti-kilit sistemi gibi bir işlev yok. Sonuç olarak sensörler ve kontroller yok. Ayakkabıların aşınması bile sürücü tarafından görsel olarak değerlendirilir. Yeni sürümlerde - VAZ-2114 ve 2115 - sensörlerin takıldığı, pedlerin aşınmasının sinyal verdiği dikkate değer.

Fren sistemi inşası

fren ana silindiri VAZ 2109

Sistemin sadece iki devresi var, çalışıyorlar.nispeten bağımsız olarak. Başka bir deyişle, birine birdenbire bir şey olursa, ikincisi çalışmaya devam eder. Böylece ana fren silindiri VAZ-2109 bir sızıntıya bile neden olabilir. Ve ölümcül değilse o zaman araba normal çalışmaya devam edecektir. Tabii ki aynı devre üzerinde çalışırken biraz rahatsızlık hissedeceksiniz - pedala bastığınızda araba mutlaka yan tarafa götürecek.

Buna ek olarak, frenleme verimliliğison derece düşük. Bu nedenle, hatalı ve sızıntı yapan frenlerle sürüş imkansızdır. Ana unsur ana fren silindiri VAZ-2109'dur, yardımı ile pedala uyguladığınız kuvvet sıvı basıncına dönüştürülür. Aktüatörler arka tekerleklerdeki silindirler ve ön tekerlekler üzerindeki pergel makaralarıdır. Yardımları sayesinde pedler ve davullar disklere bastırılır ve frenlenir. Ancak şimdi arka ve ön fren nedir konusunda daha ayrıntılı olarak.

Ön frenler

fren silindirinin değiştirilmesi VAZ 2109

Göbek üzerinde dayanıklı metal bir disktir. Bu iki element birbirine sıkıca bağlı. Örneğin, bir VAZ-2109 otomobilinde, bu, ilk önce, aynı zamanda kılavuz olan konik saplamalar vasıtasıyla yapılır. İkinci olarak, tekerleği göbeğe sabitleyen cıvatalar. Sonuç olarak, tekerleğin ve fren diskinin dönüş hızı daima aynıdır. Ve tekerleği durdurmak için, diski kelepçelemelisin, sanki bir yardımcısı gibi.

Ve bu basit bir mekanizma ile yapılır,Buna bir destek adı verilir. İç ve dış olmak üzere iki yarıdan oluşur. Içinde pistonun bulunduğu silindir türü vardır. İç ayakkabıyı diskin yüzeyine doğru çeken ve bastıran kişi dıştaki kişiye doğru hareket eder. Sistemdeki basınç kaybolduğunda, dönüş yaylarının altındaki tüm pedler orijinal konumuna taşınır. VAZ-2109 fren silindirinin değiştirilmesi gerçekleştirildiğinde, havadan kurtulmak için sistemi pompalamak gereklidir.

Arka frenler

vazolar için yedek parçalar 2109

Neredeyse aynı yapı ve sistemarka dingildeki frenler. Tek fark, disk yok, işlevleri davul tarafından gerçekleştiriliyor. Ağır bir metalin içinde alüminyum alaşımından yapılmıştır. Pedlerin metal bir tabanı vardır ve dış tarafta astar sürtünme malzemesi vardır. Özel tasarım fren silindiri (arka) VAZ-2109'un fren balataları harekete geçirilir. Yardımları sayesinde pedler çözülmüş ve tamburun iç yüzeyine yaslanacaktır.

Bu nedenle frenleme işlemi gerçekleşir. Hemen hemen bütün araçlarda, ön ve arka akslar boyunca aşağıdaki kuvvet dağılımı meydana geldiğini belirtmek gerekir:

 1. Ön frenler işlemin çoğunu gerçekleştirir - yaklaşık% 70.
 2. Arka frenler% 30'dan fazla değil.

Sonuç olarak, ön ve arka pedlerde yıpranmafarklı olacak. Arka yaklaşık iki kat uzun hizmet veriyor. Bu nedenle, sürücülerin çoğu ön aksta bulunanlara dikkat etmektedir. Ve geri çekilme zamanı, sapın çalışmayı durdurduğu zaman gelir (bununla birlikte, bu da pek çoğu için önemli değildir), ve dış sesleri ve sesleri vardır.

Ana silindir

fren silindiri arka vazo 2109

Ana fren silindiri VAZ-2109 çok iyi değilkarmaşık bir yapı, bir alüminyum alaşımından yapılmıştır. Gövde tek parçadır, sistemdeki sıvı seviyesini korumak için tüpler ve genleşme tankı ona bağlanır. GTZ'nin iç boşluğu mükemmel şekilde pürüzsüz çelikten yapılmıştır. İçinde, pedaldan iletilen kuvvetin etkisi altında, iki piston hareket eder. Sistemin çeşitli konturları için tasarlanmıştır. Pistonlar bir yüksük şeklinde yapılır, ancak dışarıda, sızdırmazlığı arttırmak için tasarlanmış olan kauçuk halkaları vardır. VOC-2109 için bu tür yedek parçalar, CTC'nin halkaları olarak, bu üniteler için tamir takımlarında bulunabilir. Yardımları ile pedlere giden tüplerde maksimum basıncı oluşturmak için ortaya çıkıyor. Genleşme tankı plastikten yapılmıştır, tıpa şamandıra tipi seviye sensörü ile içeriye vidalanmıştır. Bir mikro şalter buna bağlanmıştır, bu da fren sıvısının düşük seviyedeki lambalarını kapatır.

Ana silindir bakım

Bunun için yedek parçaların olduğunun farkındasınız.VAZ-2109 klasik serilerden daha pahalıdır. Ancak fren sistemi için de bu arabalarda çok benzer. Tek fark, "Devyatki" de tüm elemanların daha güçlü, daha güçlü olması, çünkü tüm araçtaki yükün ve sistemin daha yüksek olmasıdır. İdeal bir modda çalışıyorsa, GTZ servisine gerek yoktur. Zamanında, sıvıyı doldurmak ve sızıntı olmadığından emin olmak gerekir. Fakat eğer ortaya çıktılarsa, yenisini tamir edip kurmaya karar vermemiz gerekir.

Değiştir veya tamir et?

Fren silindiri VAZ 2109'un maliyeti

Frenleme maliyeti lütfen unutmayınsilindir VAZ-2109 yaklaşık 500 ruble. Ve değiştirip değiştirmediğiniz veya onarmanızın önemi yok, onu boşaltmanız gerekiyor. Ve pompalama önlenemez. uygun bulunmayacağı - Eğer lastik O-ringleri değiştirin Ama eğer, tamir kiti (metro Çin'in genellikle üretim ve daha da kötüsü) kısımları bir hayli olasılığıdır. Ve silindirin iç yüzeyinde gerekli basıncı geliştirmeye izin vermeyecek bir gelişme olduğunu unutmayınız. Bu nedenle, fren silindiri VAZ-2109'un değiştirilmesi en uygun seçenektir.

Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için 2019

Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için 2019

Related news

 • Düdüklüde Antriktot Tarifi Videosu
 • Ukraynada plaja 10 metre mesafeden Su-25 uçağı seyretti
 • Kurtulmuştan ABDye PYD tepkisi: İkiyüzlülük
 • Salata. Açık ekimi
 • Twinkle twinkle little star Videoları Sayfa 2

 • Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için 91

  Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için


  Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için 17

  Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için 57

  Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için 99

  Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için 12

  Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için 4

  Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için 45

  Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için 89

  Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için 8

  Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için 5

  Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için 67

  Ana fren silindiri VAZ-2109: tasarım. Değiştirmek veya onarmak için 100