Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 2019

Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 2019

Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 27 21.02.2019, 06:12

Al Ries, Jack Trout "Pazarlama Savaşları": içerik, incelemeler

Kendi işinizi kurduğunuza inanılıyorDoğru motivasyon olmaksızın mümkün değildir. Aynı zamanda, rolü genellikle yalnızca zenginlik kazanmak ya da kendini savunmak gibi kötü rüyalarla değil aynı zamanda başarılı insanların somut örnekleriyle de oynanır. 20 yıldan fazla bir süredir ticaret temsilcileri arasında popülaritesini kaybetmeyen "Pazarlama Savaşları" kitabını tanımlayan bu vatandaşlar. Bu basımda bu kadar özel olan nedir? Bu ne hakkında? Peki okuyucular ne düşünüyorlar?pazarlama savaşları

Kitapla ilgili genel bilgi

İlk kez mükemmel bir konuşma başlıklı bir kitap1986'da yazılmış, Al Rice ve Jack Trout'un yazarlığı altında yayınlanmıştır (bunu aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz). Her iki yazarın da işinde başarılı olan gerçek pazarlamacılar olduğu dikkate değerdir.

Geleceğin en çok satan yazarlarının esası içinbir zamanlar "Savaşın Üzerine" adlı bilimsel eserlerinde Prusya subayı ve askeri yazar Karl von Clausewitz tarafından dile getirilen teoriyi ele aldı. Bu teoriye göre, "Pazarlama Savaşları" yazarları, büyük şirketler arasında gerçek dövüş ve hayali finansal yarışmalar arasında bir analoji yürüttü. Onların görüşüne göre, bu bağlantı açıktır ve teorinin yazarı tarihteki en büyük pazarlama stratejistidir.

pazarlama kitapları

Kitabın asıl amacı nedir?

Aşağıdakiler dahil olmak üzere "Pazarlama Savaşları" nın yazılması amacı:nedenlerini belirtir, yazarlar önsözde ayrıntılarıyla anlatırlar. İçinde büyük şirketlerin liderlik için savaşmaya istekli olduklarını, en kirli mücadele yöntemlerini bile küçümsemekten söz ettikleri yoktu.

Onlara göre, "Pazarlama Savaşları" kitabı, kendi işlerini kurmak isteyen, rekabetten korkmayan ve yalnızca "hayatta kalmak isteyen" büyük ve küçük girişimciler için bir araç.

Yayın, sonuçta ortaya çıkan sonuçlarla iş yapmak için özel örnekler sunmaktadır.

kene parası

E. Pirinç ve D. Alabalık "Pazarlama Savaşları": bir özet

Sansasyonel baskı, modern pazarlamayı ele alır. Ve okuyucular, şirketler arasındaki mücadeleye tamamen farklı bir açıdan bakmaya davet ediliyor.

Kitap, pazarlamanın özünden bahsediyor;hangi yazarlara göre, bu müşteri hizmetleri ile sınırlı değildir ve etrafında almak ve şirketin rakipleri sollamak yardımcı hile ve tweaks çeşitli kullanın. Ve bu durumda, pazarlama bölge için büyük iş temsilcileri arasında bazı mücadele sürdürmek olarak lanse, görevinin tüm istemci kitledir.

Yazarlar hangi pazarlama stratejilerini sunuyor?

Yararlı tavsiyeler yanında E. Rice ve D. Alabalık ("Pazarlama Savaşları" - yazarların en ünlü yayınlarından biri) mevcut pazarlama stratejileri hakkında konuşur. Onların varsayımına göre, aşağıdaki türlerde gelirler:

 • saldırgan;
 • savunma;
 • taraflı;
 • böğür.

Yukarıda bahsedilen pazarlamaya ilişkin kitaptan hareketle,saldırgan bir strateji, iki veya daha fazla rakip büyük şirket için yetenekli generaller bulmaktır. Aynı zamanda, bulunan komutanın ana görevleri düşmanın zayıf tarafının araştırılması ve ustaca kullanılmasıdır.

Savunma taktikleri bir oyun önermektedirbüyük bir pazarlama lideri. Stratejinin, seçilmemiş rakibin (rakip şirketin) saldırısına dayandığı dikkate değerdir. Buna ek olarak, bu taktiklere göre, güçlü bir şirket rakibinin saldırısını zamanında görecek ve uyaracak ve başarısız olmasını sağlamak için her şeyi yapacaktır.

Gerilla ve yanal taktikler

Gerilla taktikleri hakkında Jack Trout ve beraber yazarıaşağıdakileri yazın: Bir pazarlama savaşındaki neredeyse tüm oyuncular gizli faaliyetlerde bulunmakla yükümlüdürler. Gerçek şu ki, ciddi finansal bir yarışta liderlerden çok uzakta olan birçok şirket, ancak açıkça mücadele etmedikleri takdirde başarıya güvenebilir. Yazarların görüşüne göre, büyük bir başarı kazanacak ve bir gerilla savaşı başlatacak.

Kenar taktikleri, ortaya çıktı, doğrudanbaşarıyla seçilen anın bağlıdır. Ve yalnızca onu belirlemekle kalmaz, aynı zamanda düzeltmelerini yapmak da gereklidir. Bir başka deyişle, bir segment pazarının analizinde bir şirketin boşlukları varsa, rakip şirketleri ile doldurulmaları gerekir. Ve elbette, burada, gerçek bir savaşta olduğu gibi, her şey sürpriz unsuruna bağlı.

pazarlama eğitimi

Kitapta hangi büyük şirketler bahsedilir?

Ana oyuncular Al Rice ve D. Alabalık, karbonatlı meşrubat, fast food, bira üretimi ve satışı, IT teknolojileri ve diğer pek çok liderden bahsediyor. Örneğin, yazarların eserlerinde Coca-Cola ve Pepsi gibi soylar arasında gerçek bir savaş. Bu iki şirketin rekabet gücü o kadar fazladır ki, yüzyıl uzunluğunda bir çatışma yaşanmaktadır.

"Pazarlama Savaşları" ile ilgili kitapta bu markalarÖncelikle, birbirleriyle karşılaştıkları mücadele yöntemlerini karşılaştırıyor ve anlatıyorlar. Dolayısıyla, yazarlara göre, her iki içeceğin tadı da aynıdır. Ancak Coca-Cola, kompozisyonunu yalnızca gizli tutuyor ve aksine Pepsi her bir etiket üzerinde yazıyor. Ama önemli değil.

Her iki firma da reklamcılıkla mücadele etmeyi tercih ediyoralanını kullanarak, bu medyayı, bigboardları, işaretleri ve diğer nitelikleri kullanıyor. Ve Jack Trout'un savunduğu gibi mücadeleleri çok ciddi. Savaşı, videoyu çekmek için yalnızca bir katılımcı var, kısmen rakibini gülünç olarak alıyor, çünkü ikincisi videoyu yanıt olarak yaratıyor.

Öyleyse, her iki lider de yarışmaya başlar,yeni bir şişe yaratmak, formülü iyileştirmek için çalışmak ve ayrıca birçok ödül ve kazan-kazan piyango ile çeşitli promosyonlar çıkartmak.

Saldırı mücadelesinin Pepsi tarafından yönlendirilmesi ilginçtir. Coca-Cola, çoğunlukla bu tür saldırıları görmezden gelip bekle-gör tutumu seçer. Ancak şirket cevaplarsa, büyük bir şekilde yapar.

pazarlama savaşı incelemeleri

Fast food liderleri arasındaki çatışma

"Pazarlama Savaşları" kitabında bahsedilen askeri harekete dair canlı bir başka örnek, fast food restoranlarının McDonald's ve Burger King'in uzun zamandır devam eden çatışması.

Bu durumda organizasyonlar arasındaki yarışmalar dareklamdan kaynaklanıyor. Örneğin, restoran Burger King'in bayrağını McDonald's girişinin yakınına yerleştirdiği bir durum var. Üzerinde büyük bir hamburger vardı, yazıt "Tat sonra değil, tadına bakmak" yazıyordu ve restoran Burger King'in işaretçisi vardı. Böylece, şirket rakiplerini alay etmeyi ve müşterilerin dikkatini çekmeyi başardı.

80'li yılların birinde, pazarlama savaşlarıliderler zirveye ulaştı. Burger King, şu an kışkırtıcı filmi çıkartarak ebedi rakibinin nefesiyle gerçek bir darbe yaptı. İçinde genç aktris Sarah Michelle Gellar bir burger yedi ve Burger King ürünlerinin McDonald's'dan% 20 daha fazla eti bulunduğunu söyledi.

Böyle cesur bir harekete tepki olarak, rakip temsilcileri, video için senaryoyu geliştiren bir reklam ajansının yanı sıra aktris ile birlikte şirketi dava ettiler.

kitap pazarlama savaşları

Apple ve Samsung arasındaki savaş

Pazarlama kitaplarından örnekler verildiğinde,bahsetmiyorum bile, IT ve teknolojilerin büyük oyuncuları Samsung ve Apple gibi. Her iki şirket de uçucu taktikler seçti. Örneğin, iPhone 4'ün piyasaya sürülmesinden sonra Apple, iletişim kesintisi konusunda çok öfke ve eleştiriler almaya başladı.

Sonsuz rakibin başarısızlığından öğrendikten sonra,Samsung hemen Galaxy S'nin bir bütün çizgisini yarattı. Aynı zamanda yeniliği ücretsiz Apple'ın eksiklikleri hakkında yazan en ünlü İngiliz blogculara gönderdi.

Aynı zamanda, Samsung bir reklam başlattıGalaxy S'yi, Merhaba sözcüklerindeki harfler yerine LL harflerini kullanarak destekleyin. Böylece, şirket ürünlerini tanıttı ve firma rakibine karşı alay etti.

ticaret pazarlama savaşları

Otomobil liderleri arasındaki mücadele

"Pazarlama Savaşları" yayınında, çoğunlukla kendi aralarında rekabet eden otomobil devleri hakkında da bilgi veriliyor. Bunun canlı bir örneği Audi, Porshe ve Nissan arasındaki çatışmadır.

Bir silah olarak, bu üreticiler,önceki rakipler reklam kullanın. Örneğin, rakipleriyle alternatif karşılaştırma seçmek için bir stratejidir Nissan en başarılı pazarlama taktiği olarak kabul edilir. "Daha pahalı daha yavaş ve Nissan 370Z» kadar güçlü değildir ve «Ben Nissan 370Z» olduğunca hızlı olmasını istiyorum: Bu amaçla, onların yazıtları eşliğinde İngiltere ve Audi arabalar Porshe, kentlerini almıştır.

Bu reklama ne tepki verildi?Audi ve Porshe'de, en çok satan "Pazarlama Savaşları" nda (bu eser hakkındaki incelemeler ve tartışmalar hala bitmedi) bir hile. Ancak, büyük olasılıkla şirketler bu hareketi dikkatsiz bırakmadılar.

Gerçek bir sansasyon muhteşem bir reklam üretti2003 yılında şirket BMW. Pazarlamacılar fikrine göre, yağmacı bir jaguar görünümüyle BMW X5'in hızlı hareket eden bir zebra biçiminde Mercedes ML'yi kovaladığı canlı bir fotoğraf çekimi yapıldı.

Yerli markaların hayatından örnekler

Büyük dış temsilciliklere baktığımızda,kademeli olarak geliştirilen ve yerli pazarlama (bugünkü bu basit bilim eğitimi, farklı ülkelerdeki öğrenciler arasında çok popülerdir). Aynı zamanda Rus şirketlerinin çalışanları ve temsilcilikleri yabancı meslektaşlarının gerisinde kalmıyor. Örneğin, son zamanlarda Unilever Rus ve Nestle arasında bir kavga yaşandı. Ve gerçekten mutfak davasıydı. Böylece oyuncuların ilki tavuk et suyu TM "Knorr" un tanıtım videosunu yayınladılar ve iki kez sihir olmadan pişirilmesi gerektiğini belirttiler. Ve video sonunda bir slogan duydu: "Bu çorba. Büyü yok. "

Kitaptaki kullanıcıların görüşleri nelerdir?

Yayınlandığı andan bu yanaKitabın Rusça'ya tercümesi çok zaman geçti, hâlâ konuşuluyor. Örneğin, pazarlama departmanındaki çalışanlardan biri yayından etkilendiğini yazıyor. Kitabında, kitap bugün birçok büyük ve küçük şirket tarafından kullanılan gerçekten çalışma yöntemleri hakkında konuşuyor. Ve kullanıcı, yayınını daha önce okumadığına dair pişmanlığını ifade ediyor.

Bir başka kullanıcı da ilkkitapla tanışma. Kelimelerinden yola çıkarak, yayının bir ders kitabı olarak konumlandırıldığı ve bunun temelinde tam bir pazarlama eğitimini tamamladığı anlaşılıyor.

Kitabın net olarak yazıldığı üçüncü devletlerdilidir ve renkli illüstrasyonlar ile bir dizi özel örnek içermektedir. Dördüncü kişi, gerçek savaş operasyonlarının karşılaştırmalarını ve şirketler arasındaki canlı bir rekabeti kullanarak yazarların standart dışı yaklaşımını sevmiştir. Kitabı kapaktan kapağa kadar inceleyen bazı okuyucular, yazarların kullandığı pazarlama yöntemlerini alakasız düşünüyor.

Kısaca "Pazarlama Savaşları"birisi etkiledi ve kim yapmadı. Birisi bunun içinde pek çok yararlı öneri bulmuş ve bazıları bunu uygunsuz ve güncelliğini yitirmiştir. Her neyse, yayın dikkat çekmeye değer. Çalıştıktan sonra, ilginizi çekecek bir şey bulacaksınız.

Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 2019

Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 2019

Related news

 • Kış Güneşi 18.Bölüm Final Fragmanı izle
 • Kaynar su ile yanıklar: Tedavi, ilk yardım
 • Boşanma Kadınlarda Kalp Krizi Riskini Tetikliyor
 • Uyku Apnesi İçin Bitkisel Kürler
 • Kuru Patlıcan Dolması Videosu
 • Göbekten Nasıl Kurtulurum

 • Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 48

  Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler


  Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 86

  Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 22

  Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 62

  Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 35

  Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 27

  Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 46

  Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 67

  Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 17

  Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 100

  Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 74

  Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 100

  Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 21

  Al Ries, Jack Trout Pazarlama Savaşları: içerik, incelemeler 75