Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 2019

Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 2019
21.07.2019

Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 23

Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler

En yaygın çeşitlerden biriAkvaryum toprağı kaba taneli kumdur. Popülerliği, yalnızca estetik bir yük taşımakla kalmayıp aynı zamanda su altındaki bitki örtüsü için besleyici bir substrat görevi görmesinden kaynaklanmaktadır. Makaleyi okuduktan sonra bu materyalin ana özellikleri hakkında bilgi edineceksiniz.

Mevcut çeşitler

Modern evcil hayvan mağazalarında genişbenzer ürünlerden oluşan bir ürün yelpazesine sahiptir, bu nedenle balık severler en uygun seçeneği seçme fırsatı bulurlar. Bugüne kadar, kuvars ve nehir de dahil olmak üzere çeşitli akvaryum kumu türleri satın alabilirsiniz.

kaba taneli kum

Buna ek olarak, satış bu şekilde bulunabilirAragonit denir. Kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarından ve mercan parçalardan türetilen alışılmadık derecede muhteşem bir doğal beyaz maddedir. Başlıca değeri, deniz suyunun normal asitliğini otomatik olarak muhafaza etme kabiliyetindedir. Aragonitin çözülmesi sırasında akvaryuma yüksek konsantrasyonda stronsiyum, magnezyum ve kalsiyum verilir.

Bir başka, oldukça talepkar çeşitlilikToprak siyah kum. Bu maddenin kompozisyonunda ağır minerallerin minik taneleri vardır. Bu kumun akvaryum suyunun sertliği üzerinde bir etkisi yoktur. Hafif hafif kayaların doğal yıkanması nedeniyle ortaya çıkar.

Böyle bir toprağın temel avantaj ve dezavantajları

Kumun kaba,genellikle bir akvaryum substratı olarak kullanılır, balık için uygun koşulların yaratılmasına katkıda bulunur. Bu toprağı kullanmak ortamı mümkün olduğunca doğal olarak yeniden yaratmanızı sağlar.

kaba taneli kum

Buna ek olarak, bu malzeme büyük ölçüde kolaylaştırırAkvaryumun tabanını temizleme işlemi, substratı organik atığın nüfuz etmesinden korumak. Ayrıca kaba taneli kum, alglerin daha iyi köklenmesini sağlar. Artı, suyun yumuşaklığını sağlar. Ayrıca birçok balık akvaryumun tabanında bulunan gevşek bir zeminde kazmak ister.

Bu toprağı doldurmadan önce, geçmelidirön-muamele. Genellikle, temiz suyla oldukça uzun bir durulamaya kadar kaynar. Tüm çöplerin yüzeye çıkması nedeniyle sıklıkla akvaryumunu temizlemeniz gerekir. Buna ek olarak, bir substrat seçerken, bazı çeşitlerinin suyun kimyasal özelliklerini etkilediği akılda tutulmalıdır.

Kum için şartlar nelerdir?

Kaba taneli substrat ne olmalıaynı büyüklükte. Aksi halde keklenmesini önleyemezsiniz. Tahıl çapının bir buçuk santimetreden fazla olması önemlidir. Daha küçük taneler topraktaki metabolik süreçleri yavaşlatacaktır. Sonuç olarak, substrat ekşi olabilir veya su bitkilerinin köklerini çürütebilir.

kaba taneli kumlu nehir

Kaba taneliKum, akvaryum sakinleri için güvenlidir. Buna ek olarak, birçok uzman karanlık topraklar satın almayı önerir; çünkü olağanüstü bir beyaz zeminin arka planına karşı balıklar daha az etkileyici hale gelir.

Doğal maddeyi nasıl dezenfekte edebilirim?

Kaba taneli kumun,bir taş ocağından veya doğal bir rezervuardan çıkarılanlar ele alınmalıdır. Bu, akvaryumunuzdaki sakinlerin patojen mikroflora bulmalarını önleyecektir. Bugüne kadar çeşitli dezenfeksiyon yöntemleri bilinmektedir. Bu, kumun fırında kalsine edilmesi ile yapılabilir.

Doğal malzeme ile dolu bir kovada,su ve manganez ekleyin. Sıvı koyu kırmızı renge erişene kadar bu yapılmalıdır. Kırk sekiz saat geçtikten sonra, kovanın içeriği akan bir su akımı altında durulanmalıdır.

Yararlı tavsiyeler

Akvaryumda doğal kullanmayınçeşitli çözünür maddeleri suya bırakan bir substrat. Bu topraklar kaba taneli kumu tamamen değiştiremiyor. akvaryumda Bitkiler böylece rahat bir varlığı diğer sakinleri sağladığını olmalı, ama onlar alt kısmında bir kabuk kaya ya mermer, yapamazlar. Gerçek şu ki bu mineraller, sonunda hafifçe asitli bir ortamda eriyen ve suyun sertliğini arttıran büyük miktarda kalsiyum karbonat ihtiva ediyor.

kaba taneli kum bitkisi

Yüzey temizleme işleminde, birlikte hareket etmeniz gerekir.çok dikkatli olun. Aksi takdirde, faydalı mikroorganizmaların kolonisinin kasıtsız olarak tahrip edilmesi riski vardır, bunun sonucu olarak, akvaryum suyundaki nitrit konsantrasyonunda ve amonyakta keskin bir artış meydana gelebilir.

Kum boyutlarının balık parametreleriyle orantılı olması önemlidir. Modern uygulamada, akvaryum sakinlerinin substratın çok küçük parçacıklarını yuttuğu durumlar bilinmektedir.

Eğer sadece balık değil, yosun yetiştirmeyi planlıyorsanız, o zaman toprağa serilirken bitkilerin normal yaşamı için gerekli olan gübreleri eklemeniz önerilir.

Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 2019

Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 2019

Related news

 • Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin
 • Emziren anneler için zayıflama yöntemleri-Emziren anneler için diyet tavsiyeleri
 • Yazın gençler için çalışın: Nedir ve nasıl bulunması
 • Rize Haberleri: Rizede su kuşları sayımı yapıldı
 • Eski Penyeden Ponpon Yapımı

 • Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 34

  Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler


  Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 77

  Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 45

  Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 86

  Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 70

  Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 85

  Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 23

  Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 77

  Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 61

  Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 28

  Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 8

  Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 8

  Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 57

  Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 46

  Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 78

  Akvaryumda kaba taneli kumu. Toprak seçimi için öneriler 62