Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 2019

Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 2019

Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 7 09.03.2019, 12:13

Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım

Elektrikçilerin tasarımına başlamadan önceEvinizde, öngörülen tüm yükleri ve kablonun ayrı bölümlerinin uzunluğunu gösteren bir hesaplama şeması hazırlamak gerekir. Böyle bir planı derlemek için mevcut "güç açısından" da hesaplamanız gerekir. Evin elektrik sisteminin doğru bir şekilde derlendiği harita, kablolarınızı aşırı ısınmaya ve dolayısıyla ateşleme olasılığına karşı koruyacak gerekli kesit kablolarını seçmenize izin verecektir. Anlayalım ve mevcut "güç anlamında" hesaplaması nedir?güç akımı hesabı

Anahtarlama cihazlarının seçiminde hatasız olma veKablonun kesit alanı elektrik şebekelerinin parametrelerinin farklı değerlerine de bağlı. Bunlardan en önemlisi elektrik akımıdır. Ve tasarım aşamasında, bu nicelikler sadece matematiksel hesaplama ile belirlenebilir. Bozulmaları önlemek için yükler fazlar arasında eşit olarak yerleştirilmesi gereken üç fazlı ağlarda mevcut "gücü" hesaplamak çok önemlidir. Bununla birlikte, kentsel hane halkı ağlarında, bu hesaplamaların sadece paneli değil, aynı zamanda yaşam alanlarını da tasarlarken yapılması gerekiyor.

Akımın "güç ile" hesaplanması koşul altında gerçekleştirilirelektrikli ev aletlerinin gücünün bilinen değerleri, yüklerin yapısı ve şebekenin voltajı. Tek fazlı bir besleme şebekesi için aşağıdaki formül kullanılır: I = P / (U × cosφ), burada:

 • U - şebekenin geriliminin volt değeri; volt cinsinden ölçülür;
 • cosφ, karşılık gelen güç faktörüdür.

geçerli güç formülü

Yükün niteliğine bağlı olarak,güç faktörü. Böylece, aktif yükler (ısıtma elemanları, akkor lamba) için yaklaşık olarak birliğe eşittir. Bununla birlikte, aktif yükte reaktif bileşenin her zaman mevcut olduğunu göz önüne alırsak hesaplamalar için 0.95'e eşit cosφ değerini kullanmak alışılmış bir durumdur. Büyük bir reaktif gç (aydınlatma cihazlarının, elektrik motorlarının, indüksiyon fırınlarının, kaynak transformatörlerinin vb. Tıkanıklığı) ile karakterize edilen yükü hesaplarken cosφ 0.8'e eşit ortalama bir değer benimsenir.

Üç fazlı bir besleme şebekesi için, mevcut güç formülü aşağıdaki forma sahip olacaktır: I = P / (1.73 × U × cosφ).

Üç fazlı ağlar için, aktif ve reaktif yükler için gç faktörü değerleri, tek fazlı ağlarla tamamen aynıdır.

Böylece, bu formüller yardımıyla, belirli bir bölümde kullanılacak yük gücünden elektrik akımının tüm değerlerini hesaplamak gerekir.

kablo gücü hesaplama Hesaplamalarımızın bir sonraki aşaması seçim olacakbölümüne bakınız. Teknik literatürde "kablo gücü hesaplaması" gibi bir kavramı karşılamak çoğu kez mümkün olsa da, aslında bu bir hesaplama değil, yine de bir "seçim"'tir. Hesaplama, geçerli yükü belirlemek için yukarıdaki formüller olarak anlaşılmaktadır. Bazı akım ve gerilim değerlerinde, kablo kesiti referans tablolardan seçilir. Bu tablolar çok açıklayıcı olup ayrıntılı bir açıklama gerektirmez. Önce tel malzemeyi seçin: bakır veya alüminyum ve sonra kablo kesitini besleme gerilimi ve akım değeri ile tespit edin.

Burada, aslında, elektrik yükünün nasıl hesaplandığını ve cisimlerin elektrifikasyonu için kabloların kesitinin seçildiğini düşünüyorduk.

Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 2019

Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 2019

Related news

 • Vücutta Oluşan Çatlaklar
 • İsabella Damla Güvenilirin kolu kırıldı ama seti bırakmadı
 • Organik tarım
 • Boyama Yapmanın Çocuklara Faydaları
 • Ayaktaki şişkin kemik: nasıl tedavi edileceğinin nedenleri

 • Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 98

  Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım


  Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 72

  Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 65

  Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 45

  Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 19

  Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 83

  Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 67

  Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 32

  Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 64

  Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 47

  Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 37

  Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 43

  Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 91

  Akım için akımın nasıl hesaplandığına bakalım 16