Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz 2019

Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz 2019 Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz?

Bir diyet programını takip eden birçok insan için en büyük problem, kalori alımının azalması nedeniyle yaşanan açlık hissidir. Bu his, bir diyetin en zorlayıcı yönlerinden biridir. Bazı kişiler bu hisse yenik düşerler, açlıkla mücadele edemezler ve diyete son verirler.Eğer diyette başarılı olmak istiyorsak bizi başarısız kılan şeyler için önlem almalıyız.Aşağıda açlık hissini kontrol altına almak için bir dizi öneri sunulmuştur.

Açlık Kontrolü İçin 10 BodyTR.com Önerisi

1) Bol Bol Sebze Yiyin

Açlıkla mücadele etmenin yollarından biri, lif yönünden zengin besinler tüketmektir. Eğer sindirim sisteminiz yavaş çalışıyorsa lifli gıdalar bunun hızlanmasına da yardımcı olur.

Ayrıca yüksek lif içeren bir çok gıdada (örnek: yeşil yapraklı sebzeler) düşük kalori vardır. Bu,yediklerinize fazla kalori eklemeden onları gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz anlamına gelir.Kilo vermenin belirleyici etmenlerinden biri de alınan kalorinin azaltılması olduğu için lifli besinleri tüketmek diyet yapan bir kişi için idealdir.

2) Tempolu Yürüyüş Yapın

Doğada yapılan hafif bir egzersiz, iştahın azalması için harika bir yoldur. Ancak bu konuda dikkatli olmak gerekir. Çünkü çok fazla yoğun egzersiz yapmak, uzun vadede iştahınızı açacaktır. Yoğun egzersizin bu konuda farklı olduğunu unutmayın. Çoğu kişide zaten baskılanmış bir açlık hissi vardır (vücut tarafından salgılanan hormonlar ve sinir sisteminin tepkileri nedeniyle), bu nedenle açlık hissi birkaç saat sonra çok daha karşı konulmaz bir şekilde hissedilecektir. Öte yandan orta yoğunluklu egzersiz kanın vücudunuzdaki dolaşımına yardımcı olacak ve şiddetli bir şekilde ortaya çıkan açlığı önleyecektir. (Bakınız: Evde Yapılabilecek Egzersizler)

Bununla birlikte eğer yeterince sabırlı olursanız vücudunuz bir denge sağlayacaktır, bu konuyla ilgili olarak şu yazımızı okumanızı öneririm: Fazla Yemek Yemek Nasıl Kilo Aldırmaz?

3) Her Öğünde Biraz Yağ Yiyin

Genelde diyet yapan kişiler yağların kaçınılması gereken besinler olduğunu düşünürler. Bunun geçerli bir sebebi vardır aslında; 1 gram yağ 9 kalori içerir, 1 gram karbonhidrat ise 4 kalori verir. Kalori çok önemli olduğu için, iki katı kaloriye sahip bir gıdayı yemek diyette olan bir kişi için ilk bakışta kötü bir fikir gibi görünüyor.

Gerçek olan bir şey vardır ki, yağ içeren yiyeceklerin açlık üzerinde düzenleyici etkisi olduğu için,abartıya kaçmamak kaydıyla kesinlikle diyet programına dâhil edilmesi gerekmektedir.Her yemeğinizde 7- 10 gr. yağ almanız önemlidir. Bu daha sonra gün içinde hissedeceğiniz açlığı etkileyecektir. Karbonhidratlı gıdalarla yağlar karşılaştırıldığında, örneğin bir muz ya da bir avuç fındık yediğinizi düşünün. Sadece muz yediyseniz bir saat sonra kendinizi çok daha aç hissedeceksiniz, oysa fındık ile bu hissi bu kadar yoğun yaşamazsınız. Bu uzun süreli açlığı azaltmada önemli bir husustur.

Uygulamaya bu ilkeyi koymak için, makarna ve ekmek gibi yüksek kalorili karbonhidratlı yiyecekler yerine; fındık, fındık ezmesi ve zeytinyağı gibi sağlıklı yiyeceklerden kalorinizi alın ve yanında da düşük kalorili sebzeleri tercih edin. Yukarıda anlattığım gibi, sebzeler midenizi hızlı bir şekilde dolduracak ve yağlar da saatler boyunca tokluk hissetmenizi sağlayacaktır. Bu konuyla ilgili olarak mutlaka şu yazı dizimize göz atın: Hangi Yağlar Zararlıdır? ve şu yazımızı da okuyun: Düşük Yağlı Gıdalar Şişmanlamaya Çözüm mü?

4) Sıcak İçecekler İçin

Sıcak sıvılarda aynı zamanda tok hissettirecek bir eğilim vardır,bu yüzden birkaç fincan şekersiz çay veya bitki çayı, açlığı geçiştirmeye yardımcı olmak için çok pratik bir çözüm olabilir. Ayrıca bu içeceğin içindeki kafein, daha fazla enerji verir ve diyet yapmanızı kolaylaştırır. Ancak kahve içiyorsanız bu kahvenin doğal olmasına, içinde krema, şeker gibi yüksek kalorili içerikler olmamasına dikkat edin.

5) Daha Fazla Su İçin

Birçok diyet yapan kişi açlık eğilimini susuzluk için de uygular. İçtiğimiz suyu irademiz dışında azaltma eğiliminde oluruz. Diyet yaptığınız zaman, özellikle düşük karbonhidratlı birdiyet uyguluyorsanız günde en az iki litre su içtiğinizden emin olun.Eğer kafein ve tuzlu yiyecekler tüketiyorsanız daha fazla su içmeniz gerekir. Sisteminize yeterince su alırsanız daha fazla enerjiye sahip olacaksınız ve daha az açlık hissedeceksiniz. Suyun önemiyle ilgili pek çok yazımız olmakla birlikte şunu mutlaka okuyun: Sağlık İçin Su İçmek

6) Yemeklerde Bir Parça Meyve Yiyin

Meyve çoğunlukla fruktozdan oluşur, bu karaciğer tarafından kullanılan bir tür şekerdir. Karaciğerdeki depo azaldığında açlık hissetmeye başlarsınız. Bu nedenle, bu depoyu biraz yüksek tutmak ve tamamen tükenmesine izin vermemek açlığa karşı savaşta akıllı bir harekettir.Bir parça meyve ile birlikte diğer taraftan yüksek protein ve orta yağlı bir yemek açlık hissini uzaklaştırmak için mükemmel bir yoldur.Yalnız unutmayın, tek başına meyve yemek akıllıca bir fikir değildir. Bu kan şekerinin artmasına neden olur bu da açlık hissi doğurur ve huzursuzluğa neden olur; bunlar diyet yapan bir kişinin korkulu rüyası olan iki şeydir.

7) Düşük Karbonhidrat İçeren Diyetin Benimsenmesi

Diyet yapan bireyler düşük karbonhidratlı bir beslenme biçimini tercih etmek zorundadır ki onlar düşük yağlı diyeti uygulayanlara göre daha az iştaha sahiptirler.

Bunun mantığının geldiği yer, yukarıda bahsedildiği gibi yağlar karbonhidratlı gıdalara göre proteinli gıdalar kadar doygunluk verir. Ayrıca karbonhidrat almayı kestiğiniz zaman, daha az gıda tüketmek istersiniz ve tüketeceğiniz gıdaların seçenekleri azalır. Lütfen hatırlayın,karbonhidratlar sadece enerji veren besinlerdir, onlarsız da bedeniniz fonksiyonlarına devam edecektir.Fakat beslenmenizden yağları ve proteinli gıdaları tamamen uzaklaştırmanız doğru bir davranış değildir. Bu konuda detaylı bilgi için size Taş Devri Diyeti yazımızı okumanızı öneririm.

8) Daha Fazla Protein Tüketin

Yukarıda bahsedildiği gibi; protein yönünden zengin besinlerin tokluk endeksi, karbonhidrat yönünden zengin besinlere göre daha yüksektir.Bunun için diyetinizde proteine daha çok yer verin.

Ayrıca vücudunuz proteinli gıdaları sindirmek için, karbonhidratlı ve yağlı gıdalara göre daha fazla enerji yani daha fazla kalori harcar. Yüksek proteinli diyet, aldığınız kalori miktarını da azaltacaktır. Burada önemli olan, proteinli gıdaların yanında sunulan soslar ve ek gıdalardır. Genellikle bu ek gıdaların içeriğinde karbonhidrat ve şeker vardır,asıl dikkat etmeniz gereken bunlardır.

Tavuk göğsü, balık, hindi, yumurta beyazı, kırmızı et ve az yağlı beyaz peynir, proteinli gıdalardan bazılarıdır.

9) Sakız Çiğnemekten Kaçının

Sakız size basit bir şey gibi gelebilir fakat açlıkla mücadele etmek isteyen kişiler için uygun değildir. Sakız tükrük salgısını artıracak ve yeme isteği uyandıracaktır.

10) Her Gün Üç Küçük Öğün ve İki Ara Öğün Yiyin

Açlığı kontrol etmenin en güzel yollarından birikısa aralıklarla, küçük porsiyonlar hâlinde besleyici özelliği olan gıdaları yemektir.Haftanın başında ne yiyeceğinizi planlayın, alışverişinizi ona göre yapın. Böylece yemek seçenekleri konusunda zorluk yaşamazsınız. Üç küçük ana öğün ve iki ara öğün kan şekerinizdeki dalgalanmaları önleyecek ve açlık duygusu yaşamanızı engelleyecektir.

Aslında pek çok zaman aç olmadan da yeme isteği duyarız. Bu âdeta bir alışkanlıktır. Elimizde olmadan buzdolabını kapağını açarken buluruz kendimizi.

Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz 2019

Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz 2019

Related news

 • Makarnalı Tavuklu Çorba Tarifi
 • Aşırı yeme isteği nasıl engellenir
 • Afrodizyak etkisi nedir ile Etiketlenen Konular
 • Kertenkele Dizisi Seval’ Kimdir
 • Pastırmalı Yumurta Tarifi Videosu

 • Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

  Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz